IMKB : 89.085 / -0,62 $ : 6,69 / 1,32 : 7,31 / 0,93 Altın : 342,00 / -0,26

Fiyatlara kalıcı çözüm
01 Ağustos 2014 11:36


Emin Kaya
emin.kaya@petroturk.com
TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, sektör temsilcilerine ve bayilere verilen iftar yemeğinde güzel bir konuşma yaptı. Klasik vurguların dışındaki bu konuşmasındaki iki unsur benim özellikle dikkatimi çekti. Dolayısıyla Zülfikar’ın vurguladığı bu iki unsur hakkındaki görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, sektör temsilcilerine ve bayilere verilen iftar yemeğinde güzel bir konuşma yaptı. Klasik vurguların dışındaki bu konuşmasındaki iki unsur benim özellikle dikkatimi çekti. Dolayısıyla Zülfikar’ın vurguladığı bu iki unsur hakkındaki görüşlerimi paylaşmak istiyorum.
 
Bunlardan bir tanesi, sektörden sürekli olarak fiyatların aşağı çekilmesinin istenmesi ve bu konudaki çözümün, tek bir kesimin yani dağıtım sektörünün karından ödün vererek gerçekleşmesinin beklenmesiydi.
Ferruh Temel Zülfikar haklı. Bugün akaryakıt fiyatlarını oluşturan formülün birçok parametresi var. Dağıtım sektörünün kar marjı bu parametrelerden yalnızca bir tanesi. Üstelik bu parametrenin toplam fiyat içindeki payı yüzde 8’lere kadar düşmüş durumda. Yani dağıtım sektörü, bu ürünü sıfır karla bile satsa, fiyatı en fazla yüzde 8 indirebilir.
 
Oysa başta vergiler, döviz kuru, ham petrol maliyeti olmak üzere fiyatı asıl olarak belirleyen birçok unsur var. Bunlar dururken fedakârlığı yalnızca dağıtım sektöründen beklemek hem büyük bir haksızlık hem de büyük bir yanılgı olur.
 
TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar’ın, konuşmasında değindiği ikinci bir husus ise EPDK, Enerji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ortak koordinasyonu ile sektör temsilcilerinin de içinde bulunacağı bir çalışma komisyonunun oluşturulması ve bu komisyonda sektörün kâr ve maliyet unsurları ile yapısal sorunlarının masaya yatırılması çağrısıydı.
 
Zülfikar’ın bu önerisini de mantıklı ve makul buluyorum. Tek ilavem bu kurumlara Rekabet Kurumu’nun da eklenmesi olabilir. 
 
Birkaç yıl önce Rekabet Kurumu, akaryakıt sektöründe fiyat oluşumunu incelemiş, rekabetin ihlal edildiğine ilişkin somut veri olmadığını ancak sektörde rekabetin önünde yapısal engellerin olduğunu açıklamıştı.
Sorumlu tüm kurum ve kuruluşlar aynı masa etrafında toplanarak, yapısal sorunları tespit etmeli ve çözüm yolu belirlemeli. Yeni Akaryakıt Piyasası Kanunu hazırlıkları bunun için iyi bir fırsat.
 
Yapısal sorunlara en güzel örnek akaryakıt kaçakçılığı. Akaryakıt kaçakçılığını önlemek sektörün satışlarını arttıracağı gibi Devlet’in vergi gelirlerini arttıracak, bu da kim bilir belki de vergi indirimine ve dolayısıyla fiyat indirimine yol açacaktır.
 
Bir başka örnek, akaryakıt fiyatları belirlenirken, KDV’nin ÖTV’li fiyattan hesaplanması, yani verginin vergisinin alınmasıdır. Bu uygulamaya bile son vermek, akaryakıt fiyatlarında 30 kuruş civarında indirim sağlayacaktır.
Bunlara benzer çok sayıda örnek verilebilir. Ancak akaryakıt fiyatlarında kalıcı ve gerçekçi bir indirim bekleniyorsa, yapısal sorunların bir an önce çözülmesi şart.


Bu haber 1606 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları