IMKB : 0 / 0,00 $ : 0,00 / 0,00 : 0,00 / 0,00 Altın : 0,00 / 0,00

Tarife metodolojisi
17 Mart 2015 09:08


Sertaç Komsuoğlu
sertac.komsuoglu@petroturk.com
Doğal gaz dağıtımında gelinen nokta, herkes tarafından takdir ediliyor. Manşet haberimizde de okudunuz, bizzat EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, ‘Bu büyüklükte bir performansın ortaya konulacağını tahmin etmiyorduk’ diyor.

PAYLAŞ : Share/Bookmark

Doğal gaz dağıtımında gelinen nokta, herkes tarafından takdir ediliyor. Manşet haberimizde de okudunuz, bizzat EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, ‘Bu büyüklükte bir performansın ortaya konulacağını tahmin etmiyorduk’ diyor.

Enerji piyasalarını düzenleyen Kurum’un Başkanı, büyük ailemizin reisi gelinen noktadan böylesine memnunsa, bu sektörün oyuncularının her türlü takdire şayan olduğunu vurgulamamızda fayda var. 

Biz de zaten bu bilinç ve düşünceyle bu konuyu manşetimize taşımaya karar verdik.

Doğrudur bu sektör, özel sektörün neler yapabileceğini, neleri başarabileceğini çok net bir şekilde gösterdi.

Ama…

Ama’sı da var…

Her ‘ama’nın ardından hep olumsuz bir bitiriş beklenir.

Bu ‘ama’ ise farklı; bir nevi erken uyarı…

Sistemi kurmak büyük başarı evet, doğru.

Ancak asıl büyük başarı sistemin devamlılığını sağlayabilmek.

Bu bağlamda ikinci tarife dönemine ilişkin düzenlemeler büyük önem taşıyor.

2017’den itibaren başlayacak bu döneme ilişkin tarifeler, sistemin devamlılığı için çok büyük anlamlar ifade ediyor.

EPDK’nın tarife metodolojisinin örnek teşkil edecek bir çalışma olduğunda hem fikiriz.

Ancak zamanla sektörün geliştiği, yapısının değiştiği gibi koşullar ve sektör gerçekleri de değişiyor.

Yani…

Yanisi açık…

Yeni tarife döneminde bu metodolojide sektörün de beklentilerine kulak verecek, sektörün hizmet kalitesine yönelik yatırımlarını olumsuz etkilemeyecek ve moda tabirle makul bir karla varlığını sürdürebilecek bir takım revizyonlar şart.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın çeşitli defalar ve son olarak GAZBİR ziyaretinde buna ilişkin verdiği mesajlar umut verici. 

Başkan ne diyor;

‘Doğal gaz dağıtım sektöründe hizmet kalitesinin korunarak sürdürülebilmesi için büyük öneme sahip 2017 yılında yürürlüğe girecek olan ikinci tarife dönemi çalışmalarında, düzenlenmesi gereken yeni konular anlamında olumlu bir yaklaşıma sahibiz’.

EPDK’nın yeni döneme hazırlık için önünde yeterince zamanı var.

Gaz dağıtım şirketlerinin büyük çoğunluğu yatırımlarını tamamlamış olarak 2. tarife dönemine girecekler.

Başka bir ifadeyle yatırımcılık evresinden işletmecilik evresine geçilecek. Doğalgaz işletmeciliğinin kendine has nitelikleri var.

Bazı şirketler şebekelerindeki abone penetrasyonunu artırmaya çalışırken bazı şirketler penetrasyonlarını tamamladığı için dağıtılan gaz miktarını artırmak amacıyla yeni stratejiler geliştirmeye çalışacak.

Ama her iki grubun temel amaçlarını işletme güvenliği, müşteri memnuniyeti ve operasyonel verimliliği artırmak olarak sıralayabilirim. Sektörün, Kurum’u bu misyon ve amaçlarını gerçekleştirmek için performans odaklı tarifeye geçmeye ikna etmesi gerekiyor.

Bildiğim kadarıyla Kurum da yeni tarife metodolojisine bu yeni araçları eklemeye olumlu bakıyor. Kurumun bu husustaki yaklaşımını gaz tarifelerinden bir yıl önce uygulamaya girecek elektrik dağıtım tarifelerinde görebiliriz. Her iki sektörün ortak yanları olduğunu gözden kaçırmamak gerekiyor.

Ben EPDK’nın konuya sağduyulu yaklaşacağına ve piyasanın beklentilerini ciddiye alacağına inanıyorum.Bu haber 19385 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları