IMKB : 94.244 / 0,03 $ : 5,83 / -0,01 : 6,54 / 0,15 Altın : 256,75 / 1,37

Petrol fiyatlarındaki düşüşün cari açığa katkısı 12 milyar dolar
24 Mart 2015 10:49
Risk Yönetim Uzmanı Ahmet Şen, petrol fiyatındaki yüksek dalgalanma ve olağanüstü düşüşü Gas&Power'a değerlendirdi.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
Çok değil 6 ay önce petrolün varili 100 doların üzerinde seyrederken, 50 dolar seviyelerine kadar gerilemesi halen tartışılan bir husus. Şu an 60 dolar civarında seyreden fiyatların bundan sonraki yönü hakkında da kesin bir yargıya varmak çok zor. Uzmanlar da bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Petrol 20 dolara kadar düşebilir diyen de var, bir süre sonra 100 doları tekrar görebiliriz diyen de.
 
Peki, bu ani düşüş, büyük ülke ekonomilerini ya da büyük tüketici, üretici ve ithalatçı ülkeleri nasıl etkiledi? Konuyu Risk Yönetim Uzmanı Ahmet Şen’le değerlendirdik. Son 5 yılın petrol üretim rakamlarına bakıldığında, günlük üretim miktarının 85 milyon varilden 90 milyon varile çıktığını belirten Şen, bunun da yüzde 1,5’lik bir artışa tekabül ettiğini söyledi. Oysa aynı dönemde dünya ekonomisinin yıllık yüzde 3,3,  nüfusun da yine yıllık yüzde 1,2 oranında arttığını belirten Ahmet Şen, bu veriler ışığında petrol üretiminin yüzde 4,5 artarak 101 milyon varil seviyesine yükselmesinin beklenebileceğini, dolayısıyla söz konusu dönemde beklenen değerin yaklaşık 10 milyon varil gerisinde kalındığını ifade etti. Bunun bugünkü petrol fiyatındaki yüksek dalgalanma 
ve olağanüstü düşüşün de önemli gerekçesi konumunda olduğunu söyleyen Ahmet Şen, şöyle devam etti:
 
“Piyasada en çok ifade edilen konu, alternatif üretim kaynaklarının petrolün yerine kullanılmaya başlaması. Bunların başında da kaya gazı üretiminin hissedilir derecede hız kazanmış olması geliyor. Nitekim sadece ABD’nin 2009-2013 yılları arasındaki üretim rakamlarını incelediğimizde çarpıcı gerçek tüm çıplaklığı ile karşımıza çıkıyor. 2009 yılındaki kaya gazı üretimi günlük 1,3 milyon varil iken 2013 sonunda 7,4 milyon varil düzeyine gelmiştir. Mutlak artış rakamı günlük 6,1 milyon varildir.
 

Tüpraş Açılış Töreni

 
ABD’nin kaya gazı üretimi 2013 yılındaki üretimin önemli kısmını oluştursa da rezerv anlamındaki payı sadece yüzde 14 düzeyindedir. Bu konuda yüzde 21 ile Çin rezervin en kuvvetli olduğu ülke konumundadır. Bunun anlamı yakın gelecekte rezervi olan diğer ülkelerin de kaya gazı üretimine geçeceği ve enerji arzında önemli genişlemelere yol açacağıdır.”
 
Ahmet Şen, son 4 yılın verilerinde göze çarpan diğer çarpıcı bir istatistiğin ise Avrupa’nın büyük sanayi ve ticaret hacmine sahip ülkelerindeki yakıt tüketimindeki azalma olduğunu söyledi. Dünya tüketiminin yıllık ortalama yüzde 1,6 arttığı bir ortamda Avrupa’nın en fazla yakıt tüketimi yapan ülkelerin tüketimlerinde azalma olması oldukça dikkat çektiğini belirten Şen, bu durumun Avrupa’nın genel ekonomik gidişatı konusunda da ipuçları verdiğini ifade etti.
 
Petrol fiyatlarının düşmesi ülkeleri ne kadar etkiliyor?
 
Deniz Yatırım Yurtdışı Vadeli İşlemler Analisti Hakan Tekin de petrol fiyatlarındaki düşüşün ülkelerin dış ticaretine olan etkilerini değerlendirdi. Tekin, şunları söyledi: “Petrol fiyatlarının varil başına $ 50 düşmesinin ülkelerin dış ticaretine olan direk etkisi ABD için $ 121 milyar dolar olurken, olumlu etkilenen 14. ülke konumundaki Türkiye’ye yıllık katkısı 12 milyar USD olacaktır. Öte yandan Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu’da yer alan petrol üreticisi ülkeler, petrol fiyatlarının düşüşünden oldukça olumsuz yönde etkileniyorlar. Rusya, Nijerya, Kanada, Norveç gibi ülkeler de diğer olumsuz etkilenen ülkeler arasında yer alıyor.
 
Dünya tüketiminin yıllık ortalama % 1.6 arttığı bir ortamda Avrupa’nın en fazla yakıt tüketimi yapan ülkelerin tüketimlerinde azalma olması oldukça dikkat çekmektedir.”
 

11Bu haber 6732 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları