IMKB : 0 / 0,00 $ : 0,00 / 0,00 : 0,00 / 0,00 Altın : 0,00 / 0,00

'Shell yenilikçi bir firma'
19 Haziran 2015 16:04
Shell İstanbul bayisi Gündoğdu Petrol’ün sahibi İskender Aras ile sektörü konuşmak üzere bir araya geldik.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
Shell İstanbul bayisi İskender Aras ile buluştuk. 33 yıldır akaryakıt sektöründe hizmet verdiğini anlatan Aras; “Çok uzun yıllardır bu sektörde hizmet veriyoruz. Bu istasyonun dışında 2 farklı istasyonumuz daha var. İstasyonumuzda verdiğimiz hizmetlerle sektörde fark yaratmaya çalışıyoruz” dedi.
Shell ile olan ortaklıklarının henüz çok yeni olduğunu söyleyen İskender Aras; “Bu istasyonu 4 ay önce devraldık. Müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmak için canla başla çalışıyoruz. Bunun için de çalışma arkadaşlarımızı seçerken de çok hassas davranıyoruz. Beraber çalışacağımız kişilerde aradığımız öncelikli özellik kesinlikle güleryüz.  Bunun dışında ön saha personelimizin araç sahiplerine mutlaka yakıt türünü sormalarını istiyoruz. Çünkü yanlış akaryakıt dolumu çok sıkıntılı bir konu. 20 kişilik ekibimizle elimizden geldiğince müşterimizin tüm taleplerine cevap vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.
 
“Kar marjlarımız çok düşük”
Sektörle ilgili yaşadıkları sorunları hem genelde hem de yerel de değerlendiren istasyon sahibi; “Bu bölgede fazla istasyon var.  En büyük sıkıntımız haksız rekabet. Akaryakıt sektörünün kar marjı belli.  Bu kar marjları ortadayken bazı bayiler yüzde 20’ye varan indirimler yapıyor. Bu bizi de olumsuz etkiliyor. Türkiye’de genel manada kar marjlarımız çok düşük. Günlük 10 bin litrenin altında satış yapan bir firmanın ticari faaliyetlerine devam etmesi çok zor.  Umudumuz EPDK kanalıyla, dağıtıcılar, bayiler ve sektörel derneklerle bu sorunların çözülmesi. Türkiye’de müşteri memnuniyeti kadar bayi memnuniyeti de çok önemli. Bayi kazancından memnun olacak ki, müşteriyi memnun edebilsin. Yine de bu olumsuzluklara rağmen bu istasyonu devraldığımızdan günden bu yana satışlarımızda yüzde yüzlük bir artış yakaladık” dedi.
Akaryakıt bayilerindeki marketlerin önemine de değinen İskender Aras; “Bayimizi devraldığımızda marketteki fiyatlarda düzenlemeler yaptık ve satışlarımızda yüzde 200’e varan büyük bir artış yakaladık” diye konuştu.
 
“Tüketici bilinçleniyor”
Hileli yakıt satışlarının gün geçtikçe azaldığından söz eden Aras; “Bu azalışta tüketicilerin bilinçlenmesinin önemi çok büyük oldu. Tüketici bilinçlendikçe hileli akaryakıt almaktan vaz geçti. Çünkü bu yakıtlar araçlara büyük zarar veriyor ve müşterinin maliyeti artıyor” şeklinde konuştu. Shell ile yaptıkları işbirliğinden çok memnun olduklarını sözlerine ekleyen bayi şöyle devam etti; “Shell firmasını ve çalışanlarını gerçekten çok seviyoruz.  Shell’in güvenilir ve yenilikçi bir firma olması, pazara kaliteli ürünler sunuyor olması dağıtıcı firma olarak kendisini seçmemizde oldukça etkili oldu” dedi.
 
Gündoğdu Petrol
• Alan: 2000 m2 • Pompa markası: GILBARCO • Otomasyon:  TURPAK
 • Yazarkasa Markası: BEKO • Giydirme:  SİSTEM REKLAM
 • Tel: 0216 311 2141 • Fatih mah. Yakacık cad. No: 105 Sancaktepe/İstanbul
 


Bu haber 3023 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları