IMKB : 90.051 / -1,91 $ : 5,35 / -0,15 : 6,08 / 0,26 Altın : 214,22 / -0,04

"Qplus'ın köklü bir geçmişi var"
28 Ağustos 2015 16:42
Qplus Akaryakıt’ın Malatya bayisi Akzafer Petrol’ün bayi ortağı Bülent Önal ile sektördeki son gelişmeleri konuştuk.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
Akzafer Petrol Malatya bayisi Qplus Akaryakıt istasyonunun bayi ortaklarından Bülent Önal, sektördeki son gelişmeleri anlattı. Akaryakıt sektörüne 2010 yılında başladığını ve hala devam ettiğini söyleyen Önal, “2010 yılında Rekabet Kurumu’nun aldığı karar ve bayi sözleşmelerinin 5 yıla düşürülmesi ile eski bayiliğimi bıraktım ve genç, enerjisi bol ve yüksek hedefleri olan, Qplus ile ortaklığımız başladı” dedi.

QPlus’ı tercih etmek için birçok nedenlerinin olduğunu söyleyen Önal şöyle konuştu: “Ticari ilişkilerinde şeffaflar. Tüm anlaşmaları karşılıklı olarak samimiyet ve açıklıkla, güven içinde gerçekleştiriyorlar. Yerel markalar arasında eski ve köklü bir geçmişleri var; bu geçmiş deneyimleri aktardıkları yeni, genç, idealleri olan ve bize fayda sağlayan markaları var. 

Akaryakıtı kaliteli TÜPRAŞ’tan ikmal yaparak temiz ve güvenilir yakıt sunuyorlar. Kesintisiz akaryakıt temini sağlıyorlar. Global firmaların sunduğu altyapı ve teknik hizmetler eksiksiz olarak onlarda da var. Anlaşma sonrasında da bizi geliştirmeye, iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapıyor, hem satış hem de istasyonumuzun modernizasyonu ile ilgili sürekli çözüm üretiyorlar.

Ayrıca kurumsalız deyip sahadan ellerini çekmiyorlar. Esnaflık geleneğine sadıklar ki bu bizim için çok önemli bir tercih nedeni. Anlaşma esnasında verilen tüm sözleri, söz verilen tarihte eksiksiz yerine getiriyorlar.” 

"Qplus yöneticilerine anında ulaşabiliyoruz"
Yerel bir marka ile çalışmanın ekonomik açıdan global dağıtıcılara göre avantajları bulunduğunu söyleyen Önal, “Piyasa koşullarına göre daha esnek daha rekabetçi bir politika uyguluyorlar. Kurumsallıktan ödün vermeden bizi hem maddi hem de manevi olarak destekliyorlar. Global şirketlerde üst yöneticilere ya da sorunuzu çözecek kişilere ulaşmak çok zahmetli oluyor. Ancak biz Qplus’ta gerek üst yöneticilere gerekse birimlerin yöneticilerine anında ulaşabiliyoruz. Dileklerimizi direkt olarak aktarıp çözümleri birinci elden hızlıca alıyoruz. Her an ve sürekli bir muhatap bulabilmekteyiz. Bazen anlaşma dışı ihtiyaçlarımız olabiliyor. Bu durumlarda anlaşma da yok deyip geçmiyorlar, mümkün mü değil mi diye üzerinde duruyor, bize değer veriyorlar” dedi.

"Satışlarımızı yaklaşık % 450 artırdık"
İstasyona gelen müşterilerin akaryakıt ikmalinin yanı sıra servis hizmetinden de faydalanabildiğini söyleyen Önal sözlerini şöyle sürdürdü: “Servisimizde lastik tamiratı, lastik satışı yağ değişimi, filtre değişimi gibi hizmetler de sunuyoruz.
13 kişilik profesyonel ekibimizle her 3 ayda bir satış değerlendirme toplantısı yapıyoruz. Bu toplantılarda kişisel gelişim, SWOT analizleri ve satışları arttırmak için geliştirilen projeler hakkında çalışıyoruz. Bu toplantılardan çok verimli sonuçlar elde ediyor ve bu sonuçları sahada uyguluyoruz.  
Dağıtıcımız yeni müşteri kazanımında ve de mevcut müşteri memnuniyetine yönelik olarak dönem dönem farklı projelerle bize destek oluyor. Örneğin özel günlerde istasyonumuzda birlikte yürüttüğümüz etkinlikler yapıyoruz. Anneler, Babalar Günü gibi günlerde müşterilerimize hoş sürprizler hazırlıyoruz” dedi.
 
İstasyon ilk açıldığında 300 araç ile 4.000 Lt civarı satış yapıyorken şimdi günlük ortalama 1100 araç ile 18.000 litrelere ulaştıklarını söyleyen Önal, istasyona giren araç sayısını ve satışları yaklaşık % 450 artırdıklarını, bu büyüme rakamlarına, öncelikle takım arkadaşlarının emekleri ve Qplus’ın verdiği destekler sayesinde ulaştıklarını sözlerine ekledi.
 
"2015 intifa dönüşüm yılı olacak"
Bülent Önal, ekonomik anlamda ciddi avantajlarının olmasının QPlus’ı tercih sebeplerinden biri olduğunu, karlılıkla beraber yeni yatırımlara da kapı açtığını belirterek, Qplus’ın dünyanın ilk motor yağı üreticisi Veedol’la anlaşarak kendilerine yepyeni bir kazanç kaynağı oluşturmasını örnek gösterdi.
QPlus’ın yeni görsel kimliğini oldukça profesyonel bulduğunu söyleyen Önal şöyle devam etti: “Birçok global markadan çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Müşterilerimizden çok hoş tepkiler alıyoruz. Elegan bir görüntüsü var. Renkleri özellikle geceleri oldukça ilgi çekici görünüyor.

İstasyonumuzun yapım aşamasında da hem teknik hem de estetik açıdan oldukça özenli bir çalışma yürütüldü. Qplus istasyonumuzu yeniledikten sonra ‘hayırlı olsun’ açılışı gerçekleştirerek, istasyonumuzu süsledi ve yenilendiğimizin duyurusunu yaptı. Bu sayede istasyonumuza pek çok yeni müşteri kazandık.”

2015 yılının intifa dönüşüm yılı olacağını belirten Önal, “İntifası biten ya da yeni sektöre giren bayilerin dağıtım şirketi seçerken şartları çok iyi analiz etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Yerli markalara şans vermelerini tavsiye ederim, çünkü ben öyle yaptım ve yukarda bahsettiğim büyüme rakamlarına ulaştım. Tüm meslektaşlarıma ve bayi adaylarına bol kazançlı günler diliyorum” diye konuştu.

Akzafer Petrol Alan m2:3500m2
Pompa sayısı: 9     
Pompa markası:  Mepsan
Otomasyon: Turpak
Yazarkasa Markası: Turpak 
Su ve hava saati markası: Mepsan
Giydirme (İstasyon giydirmesini hangi reklam firması yaptı?): Osmanlı 
Tel: 0 422 324 94 54 
Adres: Üçbağlar Mah. İnönü Stad Karşısı MALATYA 

 
 


Bu haber 2994 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları