IMKB : 97.500 / 0,71 $ : 5,34 / -0,45 : 6,09 / -0,24 Altın : 221,27 / -0,17

ENERJİDE YENİ DÖNEM
07 Aralık 2015 09:06
Türkiye’yi 4 yıl boyunca yönetecek olan yeni kabine açıklandı. 64. Hükümet’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine AK Parti İstanbul Milletvekili Berat Albayrak getirildi.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine AK Parti İstanbul Milletvekili Berat Albayrak getirildi. 1978 yılı İstanbul doğumlu Albayrak, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu. Yüksek Lisansını New York Pace Üniversitesi’nde yapan Albayrak, doktorasını ‘Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı’ üzerine hazırladığı tezle tamamladı. 
 
Kabinenin en genç bakanı
 
Çalıştığı şirketlerde birçok üst düzey pozisyonda bulunan Albayrak, kabinenin en genç bakanı olarak dikkat çekiyor. 
 
KOMİSYON BAŞKANI ALTUNYALDIZ
 
TBMM Enerji Komisyonu Başkan-lığı’na AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız seçildi. Altunyaldız, Ekim ayında Konya’da düzenlenen Türkiye Enerji Zirvesi’nde açılış konuşması yapmıştı.
 
 

Haberin tamamı

 

 
64. Hükümet iş başında
 
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu,  Türkiye’yi 4 yıl boyunca yönetecek olan yeni kabineyi Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında açıkladı.
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, tarafından hazırlanan Yeni Hükümet Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylaması sonucunda resmen kuruldu. 64’üncü Hükümette, tanıdık isimlerin yanı sıra ilk kez Bakanlık koltuğuna oturacak isimler de var. Numan Kurtulmuş, Mehmet Şimşek, Yalçın Akdoğan, Tuğrul Türkeş ve Lütfi Elvan’ın Başbakan Yardımcısı olarak görev aldığı yeni kabinede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevlerini kadın bakanlar yürütecek.
 
Kabinenin en genç Bakanı Berat Albayrak 
 
2013 yılı sonunda özel sektörden ayrılan Albayrak, Sabah Gazetesi’nde yazar olarak görev almaya başladı. Marmara Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans alanında ders veren Albayrak, aynı zamanda birçok sivil toplum kuruluşunda çeşitli görevler üstleniyor. Yeni kabinede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görevlendirilen Albayrak aynı zamanda kabinenin en genç bakanı olarak dikkatleri çekiyor.
 
1978 İstanbul doğumlu
 
Yeni kabinede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevine AK Parti İstanbul Milletvekili Berat Albayrak getirildi. Albayrak 1978 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu olan Berat Albayrak profesyonel yaşamına 1996 yılında başladı.

Yenilenebilir üzerine tez yazdı
 
Yüksek Lisans Eğitimi’ni New York Pace Üniversitesi, Lubin School of Business’ta yapan Albayrak doktorasını ‘Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı’ üzerine hazırladığı tezle tamamladı. Albayrak çalıştığı şirketlerde yurtiçi ve yurtdışı birçok üst düzey pozisyonda bulundu. 

Enerji Komisyonu Başkanı Altunyaldız oldu
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığına AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız seçildi. Komisyon Başkan Yardımcılığı görevine ise AK Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan getirildi.
 
Enerji Komisyonu Üyeleri:
 
•  Adalet ve Kalkınma Partisi (15)
Ali Ercoşkun-Bolu
Şahin Tin-Denizli
Mehmet Galip Ensarioğlu-Diyarbakır
Metin Bulut-Elâzığ
Harun Karacan-Eskişehir
Mehmet Erdoğan-Gaziantep
Osman Boyraz-İstanbul
Nureddin Nebati-İstanbul
Hasan Sert-İstanbul
Necip Kalkan-İzmir
Mehmet Uğur Dilipak-Kahramanmaraş
Zeki Aygün-Kocaeli
Ziya Altunyaldız-Konya
Hacı Özkan-Mersin
Abdulkadir Akgül-Yozgat
 
• Cumhuriyet Halk Partisi (6)
Kazım Arslan-Denizli
Akif Ekici-Gaziantep
İrfan Bakır-Isparta
Didem Engin-İstanbul
Tacettin Bayır-İzmir
Tahsin Tarhan-Kocaeli
 
• Halkların Demokratik Partisi(3)
Mahmut Toğrul-Gaziantep
Faysal Sarıyıldız-Şırnak
Adem Geveri-Van
 
• Milliyetçi Hareket Partisi (2)
Emin Haluk Ayhan-Denizli
Mehmet Necmettin Ahrazoğlu-Hatay

Gümrük Müsteşarlığı yaptı
 
1965 yılında, Konya’da doğan Ziya Altunyaldız 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Altunyaldız, 1995 yılında ABD’de West Coast Üniversitesinden uluslararası işletme idaresi konusunda yüksek lisans derecesi aldı. Akabinde, İngiltere’de Londra Metropolitan Üniversitesinde uluslararası karşılaştırmalı ticaret hukuku konusunda diploma sonrası programı tamamladı. 1999-2002 yılları arasında 3 yıl süreyle Londra Büyükelçiliğinde Ticaret Müşavirliği görevini yürüten Altunyaldız, 10 Kasım 2010 tarihinde Gümrük Müsteşarı olarak atandı. 10 Şubat 2015 tarihinde Müsteşarlık görevinden istifa ederek AK Parti’den Konya Milletvekili aday adayı olan Altunyıldız’ın ulusal ve uluslararası kaynaklarda yayımlanmış çok sayıda çalışması bulunuyor.


Bu haber 857 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları