IMKB : 97.149 / 1,84 $ : 5,75 / -0,29 : 6,39 / 0,05 Altın : 282,76 / 1,75

"Berrys Midas ile istasyonlarda yanlış dolum tehlikesi tarih oluyor"
19 Şubat 2016 09:35
İnterpet Satış Direktörü Eren İnanç, akaryakıt istasyonlarında sıkça yaşanan yanlış dolum sorununa nihai çözüm getiren yeni ürünleri Berrys Midas’ı anlattı.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
İnterpet, akaryakıt istasyonlarında sıkça yaşanan ve beraberinde birçok problemi getiren yanlış dolum sorununa karşı yeni ürünü Berrys Midas’ı piyasaya sundu. ATEX onaylı bu ürünü tanımak için İnterpet Satış Direktörü Eren İnanç ile bir araya geldik.
 
“YANLIŞ DOLUM EN KÖTÜ SENARYOLARDAN”

Berrys Midas’ın yanlış dolumu engelleme sistemi olduğunu söyleyen İnanç; “Dizel tankına benzini benzin tankına dizeli koymak tankercinin elinde olan bir durum. Eğer dalgınlığına gelirse ürünler karışabiliyor. Karıştığı anda eğer fark edilmez ve araçlara yakıt verilmeye başlanırsa zincirleme olarak çok büyük bir zarar ortaya çıkıyor. Bu sistem sıfırdan yapılan bir istasyona da uygulanabileceği gibi mevcut bir istasyona da rahatlıkla uygulanıyor. Son derece pratik olup tanker tarafına ihtiyaç duymadan sadece istasyon tarafına uygulanarak kullanılabilen bir sistemdir” dedi.

“SANİYENİN 10’DA BİRİNDE YAKITI TESPİT EDİYOR”

Sistemin sadece istasyon tarafına uygulanabildiğini ifade eden Eren İnanç; “Tanker istasyona geldiğinde tanker ile Berrys Midas Yanlış Dolum Engelleme Sistemi arasında hortum bağlantısı yapılıyor. Vana tanker tarafından açılıyor. Sistemin kendine ait kızılötesi kumandaları olduğu için herhangi bir kabloya ihtiyaç duyulmuyor. Sistemi kızılötesi ile yaklaşık 10 santimetre mesafeden çalıştırabiliyorsunuz. Sistem yakıt geldiği zaman saniyenin 10’da biri kadar zamanda yakıtın doğru veya yanlış olduğunu tespit ediyor. Yani sistem benzine göre kalibre edilmişse; “evet benzin ben vanayı açıp dolumu yapıyorum” veya hayır “bu benzin değil dizeli bağlamışsın” deyip sistemi kapatıyor ve doluma izin vermiyor. Yani sorunu en başından bertaraf ediyor. Sistemin yanlış yakıta dair LED’li ve sesli uyarı sistemi mevcut. Kırmızı, yeşil ve sarı olmak üzere üzerinde üç farklı renkte LED bulunuyor. Hepsinin ayrı bir özelliği var. Yeşil doğru yakıt olduğunu ifade ediyor ve doluma devam ediyor. Kırmızı renkli uyarı ise yanlış yakıt verildiğin ifade ediyor ve yakıt dolumuna izin vermiyor” dedi.
 
 
“OTOMASYON SİSTEMLERİ İLE UYUMLU ÇALIŞIYOR”

Sistemin benzin ve dizel olmak üzere iki ürünü ayırt edebildiğini belirten Eren İnanç; “Sistem katkılarına göre yakıtı ayıramıyor. İçinde bulunan sensor ile yakıtı tanıyor ve yetkili kişiyi yönlendiriyor. Bunun dışında ürünün Opus dediğimiz elektronik aşırı dolum sistemi var. Bu elektronik sistem ile de aşırı dolumları engelleyebiliyoruz. Kendisine ait bir probu tankın içerisine sabitliyoruz. Kesmesini istediği ölçüde cihazı kapatıp dolumu bitiriyor. Böylece daha fazla yakıtı alamıyor. Türkiye’de tankların yüzde 90’lık bir dolum oranı var.  Mevcut sistemlerde şu anda mekanik aşırı dolum valfleri kullanıyor. Bu valfler aynı sifon mantığı ile çalışıyor. Bizim sunduğumuz bu sistem tamamen elektronik ve bu sistemi sıfır istasyonlarda kurduğumuz zaman taşkan kova ve aşırı dolum valfinden kurtuluyorlar. Eğer Berrys Midas ve Opus beraber kullanırsa aşırı dolum valfine ve taşkan kovaya da ihtiyaç kalmıyor. Var olan bir istasyonda mevcut sistemde taşkan kova varsa ona da uygulayabiliyoruz. Yaptığımız dolum dolaplarında ürün gayet düzenli bir şekilde duruyor. Sistem aynı zamanda bu Opus dediğimiz elektronik aşırı dolum valfi yerine istasyondaki mevcut otomasyon sistemi ile de kullanılabiliyor. Yani Opus’u almayıp mevcut otomasyon sistemi ile de kullanabilirsiniz. Burada sadece cüzi bir kurulum maliyeti ekleniyor çünkü mevcut sisteme çıkış röleleri alınması gerekiyor. Sistemi tek başına kullandığınız zaman yanlış dolumu engelliyor ama Opus’la veya mevcut otomasyon sistemi ile çalıştırdığınız zaman hem aşırı dolumu hem de taşmayı engellemiş oluryor” dedi.

“SİSTEMİ KISA SÜREDE AKTİF HALE GETİREBİLİYORUZ”
 
Bu zamana kadar 2 Shell ve 1 BP istasyonunda sistemi uyguladıklarını açıklayan Eren İnanç şöyle devam etti; “Sistemin gün içinde kurulumu yapılıp hemen aktive edilebiliyor.  Ana dağıtıcı kumandası ile gidip gerekli programlamayı yapıyoruz ve sistemi aktif hale getiriyoruz. Kurulumdan önce gidip bir ön keşif yapıp nasıl bir bağlantıya ihtiyaç var diye bakılıyor. Zaten ekipmanımız yanımızda oluyor hemen uygulamayı yapıyoruz. Arkasından programlamasını yapıyoruz. Daha sonra kullanıma hazır hale geliyor. Sahada personele de istasyon sahibine de bir eğitim veriliyor. Aynı zamanda bizim kendi hazırlamış olduğumuz Türkçe kullanım kılavuzlarımız ve dolum talimatımız var. Bunları da istasyona teslim ediyoruz. Orada gerekli bütün bilgiler yazıyor.”

"HARİCİ BİR ENERJİYE İHTİYAÇ DUYMUYOR"

Eren İnanç;  “Berry Midas Tamamen exproof bir ürün. ATEX sertifikasına sahip. Bir akaryakıt istasyonundaki en riskli bölümlerden biri dolumdur. İşte bu nedenle bu alandaki ürünlerin tamamen exproof olması hayati önem taşımakta. Sistem dahili bir pille çalıştığı için harici bir enerjiye veya güce ihtiyacı yok. Pillerin yaklaşık 5 ile 7 yıl arasında bir ömrü var. Sistemi aktif etmediğiniz sürece hiçbir şekilde enerji sarf etmiyor. Aynı şekilde harekete duyarlı kablosuz kullanıcı anahtarı olduğu için ekstra bir enerji gücüne de ihtiyacı yok. Kızıl ötesi kumandalar da hareket görmediği sürece dinlenme moduna geçiyor. Böylece hem enerji tasarrufu yapıyor hem de ortadaki riskleri sıfıra indiriyor” dedi. 

"AMACIMIZ MÜŞTERİLERİMİZE KATMA DEĞERİ OLAN PRATİK ÇÖZÜMLER ÜRETEBİLMEK"

Ürünü İngiltere’den getirdiklerini söyleyen İnanç;  “Bizim ürün tercihimiz tamamen istasyonların, tüketicilerin ihtiyaçları doğrultusunda olup çözüm odaklı ürünlerdir. Müşterilerin işlerini daha da kolaylaştırmak, risklerini bertaraf etmek, daha az maliyetlerle daha çok çözüm üretebilmek bizim ana amacımızdır. Onların ihtiyaçları doğrultusunda bu ürünleri getiriyoruz ve hizmetlerini sunuyoruz” açıklamasını yaptı.

 


Bu haber 2104 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları