IMKB : 93.225 / 0,91 $ : 6,76 / 0,07 : 7,35 / -0,18 Altın : 359,10 / 0,22

Gerekçe çok açık
09 Mayıs 2016 10:23


Sinan Orhon
sinan.orhon@petroturk.com
Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilen hükümlerdeki maktu cezalar, Petrol Piyasası Kanunu’nda sıkça bulunmaktadır. Aslında kararın gerekçesi diğer maddeler için de aynıdır.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Anayasa Mahkemesi kararıyla iptal edilen hükümlerdeki maktu cezalar, Petrol Piyasası Kanunu’nda sıkça bulunmaktadır. Aslında kararın gerekçesi diğer maddeler için de aynıdır.
 
Geçmişte bu cezalar maalesef uygulanmıştır ve geri dönüşü de anladığımız kadarı ile yoktur.
 
Dolayısı ile dünü değil yarını düşünmek durumundayız.
 
Maktu, nispiden ziyade öncelikle kanunlara uygun bir şekilde kapsama girmeyen diğer maddeler için de harekete geçilmesi ve onların da değiştirilmesini sağlamak lazım derim zira gerekçe çok açıktır ve onlar için de geçerlidir.
 
Daha sonra verilecek cezanın miktarı için çeşitli görüşler olabilir. Mesela uğratılan kaybın belirli bir yüzdesi ya da tamamı gibi. Çünkü cezaya sebep olan eylemin boyutları değişik olabilir. Aynı ise de aynı ceza uygulanır ama 1000 litrenin uğrattığı kayıp ile 10 bin litrenin aynı olmadığı aritmetiksel olarak da görülebilir.
 
Bunun dışında emsal alınacak diğer kriterler adil olmaz kanısındayım ancak eylemin tekrarı da muhakkak artan bir cezayı gerektirmelidir.
 
Zira bu cezayı gerektiren eylemler kabul edilemez ve olmamalıdır, neticesinde sistemi bozar.
 
Kısacası kabul edilemez.
 
Şimdiden canlandırılmasını yapamayacağımız sebeplerden biri dolaysı ile uğranan kayıp var ise onun da cezası çekilir ve bir daha olmaması için daha dikkatli çalışılır.
 
Diğer yandan bu konuda kanunun çalışma aşamasında, iptal gerekçesini öne sürerek, “maktu olmasın. Her suçun boyutu aynı değildir. Fiilin haksızlık içeriği, bayilerin kusur durumu dikkate alınmadan, adil bir denge gözetilmeden makul olmayan idari para cezası ile cezalandırılmaları hukuk devletinin gereği olan adalet ve hakkaniyet ilkeleri ile bağdaşmamaktadır” gerekçesi ile meslek örgütlerinin konuya itiraz ettiklerini anımsıyoruz. 
 
Yaklaşık 10 sene sonra da olsa adalet tecelli etti.
 
Peki, geçmişteki uygulamalara ne olacak, mademki yanlıştı.
 
Bari bundan sonrası için diğerlerini de kapsam içine alacak çalışmalara imza atalım. En azından komisyonlardan geçmiş olsa bile TBMM genel kurulundaki torba yasa görüşmelerinde bir önerge ile.

 Bu haber 1386 kez okunmuştur


Toplam 1 yorum
bu sektörde bütün işlemler bütün kanunlar lt satış aralığına göre olması lazım artık bunu fark edin yoksa bayilerin yarısından fazlası batmaya mahkum
sezgin ertürk / 09 Mayıs 2016 15:44:38
Köşe Yazarları