IMKB : 0 / 0,00 $ : 0,00 / 0,00 : 0,00 / 0,00 Altın : 0,00 / 0,00

Hidrokarbon ekonomisinden düşük karbon ekonomisine doğru
20 Mayıs 2016 10:05


Filiz Karaosmanoğlu
filiz.karaosmanoglu@petroturk.com
Değerli Okuyucularım, Enerji Yayın Grubu’nda ilk önce, petrol güçlü dönemlerinden birini yaşarken Enerji Petrol Gaz gazetesi vardı...

PAYLAŞ : Share/Bookmark
Değerli Okuyucularım,
 
Enerji Yayın Grubu’nda ilk önce, petrol güçlü dönemlerinden birini yaşarken Enerji Petrol Gaz gazetesi vardı. Ardından doğalgazın yaşamımıza baskın girişi, elektrik üretimi yelpazesinde giderek artan payı eşgüdümünde Gas&Power gazetesi ve bilişimin ilerlemesi ile “petroturk.com” güç kazandı. Sizinle bir ilk güzelliği paylaşmak isterim. Enerji Petrol Gaz’da yenilenebilir kaynaklarla, özellikle biyoyakıtlarla ilgili ilk haberlerde araştırma grubumum minik bir enerjik katkısı vardı. Türkçe portalların, online yayınların çok çok az olduğu günlerde yeni-kısa haberleri iletiyorduk. Önceleri dörde bir sayfalar oldu. Azar azar konular yer edinmeye başladı. O günlerde köşemde yeşil yeşil yazmaya başladım. Mevzuat çalışmaları yoğun ilerlerken, yayın grubu sektörün katalizörü ve kolaylaştırıcısı oldu. Resmi erk-sektör ilişkisinde hızlı ve doğru haberler ve köşe yazarlarının hassasiyeti ile kanunları, sektörel değişimi izledik. Kızdık. Üzüldük. Şaşırdık. Sevindik. Gurur duyduk. Petrol Piyasası Kanunu çalışmaları bugün gibi aklımda. Akaryakıt ve elektrik sektörlerinin sesi anında sayfalara yansıdı. Ve bir gün Green Power geldi. Bu gazete, yayın grubunun 1968’ten bu yana yolculuğunun sektöre eşgüdümde ilerlemesinin başarı göstergesi oldu. Diğer deyişle enerji sektörünün karbonsuzlaşma gidişatı, düşük karbon ekonomisi yolu ile yayın yelpazesinde uyum oldu. Burada izninizle Merhum M. Zekai Komsuoğlu beyi rahmetle anmak, ekibimizi kutlamak ve köşemden sizlere ulaşmaktan memnuniyet duyduğum paylaşmak isterim.

ENERJİ KAYNAKLARIMIZI ÇEŞİTLENDİRMEK İÇİN ARTAN GAYRET GEREKİYOR

Hepimiz Avrupa Birliği’nde de vurgulandığı üzere güvenli, sürdürülebilir, rekabetçi ve satın alınabilir enerjiyi hak ediyoruz. Enerjinin emre amade olmadığı bir yaşam olur mu? Enerjide yeni bir dönem başladı. Ne zaman enerjiyi konuşsak, ülkemizin imza attığı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 21. Taraflar Konferansı (COP21) sonuçları, imza edilen Paris Anlaşması ile Türkiye’nin Niyet Edilen Ulusal Katkı Beyanları (NEUKB) masada hep olacak. Enerji için gerekli yatırım miktarı, nükleer elektrik, yerli kömür elektriği, yenilenebilir kaynaklı üretimlerle yan yana olacak. Yenilenebilir kaynaklı elektrik-ısı-soğuk üretimleri ile katı-sıvı-gaz yakıtlarla ilgili yeni düzenlemeler olacak. Teşvik mekanizmaları gözden geçirilecek. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) Yönetmeliği öncesi, bugünü ve yarını gündemde olacak. Hepsinde konuşmayı, görüşmeyi, yazmayı iyi bilmeliyiz. Dosdoğru bilgi ve teknolojik seçimler kamuya ulaşmalı. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM), Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.(EPİAŞ) yeşil gücümüz için her zamankiden daha fazla çalışacak. Eşgüdüm başarısı bekliyoruz. Enerji kaynaklarımızdaki çeşitlendirme ve yerli kaynaklarımızın önemli yeri için artan gayret gerekiyor. Eğer yönetişim olmazsa, iyi başarılmazsa zaman kaybı çok olacaktır.

Doğal olarak farklı bakış açıları, hatta kalkışmalar da olabilir. Seslere kulak vermek gerek. Firmalarımıza, yöneticilerine, varsa sürdürülebilirlik yönetimi bölümlerine ve kurumsal iletişime büyük görev düşüyor. Şeffaflık ve bilgilendirme önemli. Yatırımların ve iş makinelerinin çalışma aşamasından çok ama çok önce, halkla paydaş olmak gerek. Bilmek korkmayı azaltır. Bilmek kışkırtıcılığa karşı direnç de kazandırır.

Üst düzey yöneticilerimiz artık etkinliklerdeki konuşmalarında iklim değişikliğine karşı mücadelelerini, düşük karbon yollarını daha çok anlatır olacak. Çünkü öğrenmek istiyoruz. Takip etmek de isteriz. Doğrusu dinlemek pek keyifli oluyor. Rüzgar essin diye bekleyecek miyiz? denilen günler, şükür geride kaldı. Rüzgar, güneş, su ve biyokütle potansiyelimizi görmemek için gerekçe bulmak kolay değil artık. Abuk subuk konuşmaları yapmak da artık yürek ister. III. İstanbul Karbon Zirvesi “Karbon Yönetimi ve Endüstri” oturumumuzda Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak’tan üretim yelpazelerindeki artacak güneşlenme ile Hexagon Katı Atık Yönetim Kurulu Başkanı Jan Nahum’dan atıktan enerji üretimi başarılarını dinlerken sektörümüz için yeşil umudum arttı. Çünkü hem enerjiyi üretirken hem de tüketirken sektörümüzün gücü Türkiye İklim Değişikliği Mücadele yolunun lokomotifi olacaktır.İşimiz çok.

Enerjinize ve çevrenize iyi bakınız değerli okuyucularım.

  

 Bu haber 2639 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları