IMKB : 1.112 / -1,33 $ : 8,35 / 1,11 : 9,73 / 0,40 Altın : 504,26 / 1,27

Dünya rüzgar günü
13 Haziran 2016 10:11


Filiz Karaosmanoğlu
filiz.karaosmanoglu@petroturk.com
15 Haziran Dünya Rüzgâr Günü, Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği, TÜREB’in de üyesi olduğu Küresel Rüzgâr Enerjisi Konseyi (GWEC) ve Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği (EWEA) eşgüdümünde eylemde olunan bir gün.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
Değerli Okuyucularım,
 
15 Haziran Dünya Rüzgâr Günü, Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği, TÜREB’in de üyesi olduğu Küresel Rüzgâr Enerjisi Konseyi (GWEC) ve Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği (EWEA) eşgüdümünde eylemde olunan bir gün. 

SOLUTION WIND KAMPANYASI
 
Dünya genelindeki etkinliklerle, rüzgârın ön plana çıkarılması hedefleniyor. Bugün rüzgârın müthiş güzelliği ile enerji teknolojisi için potansiyelinin tanıtımı, rüzgâr elektriği için kamuoyu bilgilendirmesi yapılarak, sektörü büyütmek üzere rüzgâr gücü vurgulanıyor. 2015 Dünya Rüzgâr Günü ve sonrasında, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) Taraflar Konferansı (COP21), Paris Konferansı’na yoğunlaşılarak rüzgârın özellikle düşük karbon ekonomisi ve iklim değişikliği mücadelesindeki yeri vurgulanarak “SolutionWind” adlı kampanya yürütüldü. 
 
SolutionWind sadece temiz değil, aynı zamanda düşük maliyetli bir şekilde dünyanın enerji ihtiyacını karşılayabilen bir ana sanayi olarak rüzgar gücü profilini tanımlayan rüzgar enerjisi derneklerinin bir konsorsiyumu tarafından yürütülen bir kampanya olup, iş dünyasının, özellikle küresel liderlerin rüzgâr yatırımlarına verdikleri önem ile uzun vadeli yatırımlardaki birincil yenilenebilir enerji kaynağı konumunu vurgulamaktadır. 
Rüzgâr enerjisinin küresel ısınmaya karşı sunduğu temiz çözüm, firmaların karbon ayak izlerini azaltma, daha sürdürülebilir olmalarını sağlama yanı sıra nasıl iyi bir yeni iş alanı da yarattığını, lider firma yöneticilerinin ağzından http://www.solutionwind.com adresinde izleyebilirsiniz.
 
EWEA artık tanımını “WindEurope” olarak yapıyor ve iklimle mücadele çözümü olarak 2015 yılı yeni yatırımlarındaki % 44,4’lük lider payı ile rüzgâr elektriğini öne çıkarıyor. Enerji sektörümüz liderlerinin rüzgâr yatırımlarına verdikleri önceliklerle, TÜREB sloganı ile “Rüzgârla Gelen Yeşil Enerji” için uğraşları ülkemizin iklim dirençli büyümesine ciddi katkı yapacaktır.
 
Petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki gelişmeler ile Paris Anlaşması ve getirdikleri bağlamında rüzgâr sektörünün nasıl gelişeceği tartışılmakta. Ancak tartışılmayan rüzgârın rekabetçi,  stratejik ve yenilenebilir kökenli güç üretiminin bel kemiği olduğudur. 
Günümüzde rüzgâr enerjisi artık bir niş sektör olmayıp temel bir endüstridir. Gelişimini sürdürmektedir. Türkiye rüzgâr gücü, Avrupa’daki ilgili sektörel rüzgârı kaçırmadan büyümelidir. Halen süren mevzuat değişikliklerinde yatırımcının sesi ile resmi erk birlikte rüzgârı coşturmalıdır. Yoksa Karacaoğlan’ın dediği gibi:
 
Estirir de seher yeli, estirir,
Kimini ağlatır, kimini küstürür.
 
Enerjinize ve çevrenize iyi bakınız değerli okuyucularım.
 


Bu haber 1598 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları