IMKB : 93.225 / 0,91 $ : 6,76 / 0,07 : 7,35 / -0,18 Altın : 358,71 / 0,11

Sorunlar en çok bayileri etkiliyor
24 Haziran 2016 10:58


Sinan Orhon
sinan.orhon@petroturk.com
Sorunların pompanın en ucundaki bayileri etkilediği tartışılmaz. En çok bayiler görüş ve önerilerini ifade ederken ülkedeki meslek örgütlerine sahip çıkmalı, maddi manevi katılım sağlayarak buralardan elde edecekleri bilgiler doğrultusunda kendi ticari kararlarını vermelidirler.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
Daha evvelki yazılarımızda yakıt içindeki vergilerin düşürülmesi ile ilgili görüşlerimi ifade etmiştim. Meseleye üç değişik açıdan bakalım derim ki bunlar vergi gelirlerine ihtiyacı olan otorite, bu ürünleri rafine eden, pazarlayan, ithal eden sektör ve bayileri ve son olarak da tüketici. Bu kesimlerden otoritenin vergi gelirlerinden taviz vermeyeceği beyanatlardan anlaşılıyor. Aslında hiç kimse vergilerden vazgeçilmesini önermiyor. 
Yakıtların dolar cinsinden maliyetlerine ve bunların satış fiyatları içindeki ÖTV ve KDV miktarlarına baktığımızda bir dengesizlik göze çarpıyor. Maliyeti ve kullanım alanı yaklaşık aynı olan ürünlerde çok farklı ÖTV uygulaması görüyoruz. Aslında düşük ÖTV’li ürünlerin kullanımı arttıkça neticede hedeflenen ÖTV tahsilatına ulaşmak zorlaşacağından ÖTV miktarında artış yapmak gerekeceği bir gerçektir.
EN ÇOK BAYİLER MESLEK ÖRGÜTLERİNE SAHİP ÇIKMALI
Sorunların pompanın en ucundaki en çok bayileri etkilediği tartışılmaz. Bu bakımdan en çok bayiler görüş ve önerilerini ifade ederken ülkedeki meslek örgütlerine sahip çıkmalı, sorgulamalı, maddi manevi katılım sağlayarak buralardan elde edecekleri bilgiler doğrultusunda kendi ticari kararlarını vermelidirler. Çünkü hiçbir meslek örgütü ya da sendikanın görevi birebir kişiler arası sorunları halletmek değil, bu sorunların doğmaması veya giderilmesi için çalışmalar yapmaktır. Ki yaşadığımız günlerde mevcut iki sendika PÜİS ve TABGİS olağanüstü bir gayretle ülke sathında bayi toplantıları yapmakta ve otorite nezdinde temaslarını sürdürmektedir. Böylelikle birçok konu çözümlenmektedir. En çok can yakan cezalar ve istasyon enflasyonunu önleyecek düzenlemelerin de yapılacağı inancı ve düşüncesinde olmakla beraber bu doğrultuda tüm bayiler katılımcı olmalı, kenarda durup neticeyi beklememelidirler.
DAHA İYİ OLMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER VAR
Bugün artık marketlerine önem vermeyen ve marketlerin kazancını artırmaya çalışmayan bayi yok. Ama hala daha iyi olması için yapılacaklar var. Mesela satın almalara daha dikkat etmek, ürün bazında karlılıkları daha sıkı kontrol etmek, stok maliyetlerini irdelemek ve en önemlisi satış elemanlarının eğitim ve davranışlarını mükemmelleştirmeye çalışarak onların kazançlarını verimlerine bağlayan ücret politikaları üretmek bunlardan bazıları.
Tedarikçi ile yaptığınız sözleşme müsaade ettiğinde ve mevzuata uygun olduğunda akaryakıt satışını olumsuz etkilemeyecek şekilde kullandığınız alan içerisinde keşfedeceğiniz bölümlerde müşteri isteklerini karşılayacak kolaylıklar sağlayarak ilave kazanç elde edilebilir.


Bu haber 997 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları