IMKB : 1.112 / -1,33 $ : 8,35 / 1,11 : 9,73 / 0,40 Altın : 504,26 / 1,27

Yenilenebilir kaynaklı elektrik için yerli teknoloji
15 Temmuz 2016 10:37


Filiz Karaosmanoğlu
filiz.karaosmanoglu@petroturk.com
Yerli katkı ilave fiyat başvurusunun yapılmasını yönetmek ciddi bir çalışma. Kocaman bir formül de var. Malum formüle değerleri koymak gerekiyor.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
Değerli Okuyucularım,
 
24 Haziran 2016 tarihinde yürürlüğe giren “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Enerjisi Üreten Tesislerde Kullanılan Yerli Aksamın Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik” yayınlanır yayınlanmaz, önce sanal dünyamız coştu ve enerji haber siteleri, portal ve e-gruplar yönetmelik haberini yayınladı. Bu ay ve sonrasında konuyu yazılı medyamızda göreceğiz.
 
Uygulamasını takip edeceğiz.
 
Türkiye Sanayi Strateji Belgesi(2015-2018) üç temel stratejik hedefi:
 
• Sanayide bilgi ve teknolojiye dayalı yüksek katma değerli yerli üretimin geliştirilmesi
• Kaynakların etkin kullanıldığı, daha yeşil ve rekabetçi sanayi yapısına dönüşüm sağlanması
• Sosyal ve bölgesel gelişmeye katkı sağlayan ve nitelikli işgücüne sahip sanayinin geliştirilmesi olup, görüldüğü üzere yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimi aksamlarının geliştirilmesi ve elektrik üretimini yapmak hedeflerle tam eşgüdümdedir. Çünkü ilgili teknoloji, yüksek katma değer yaratacak, bütünüyle yerli girdi kullanan (güneş, rüzgar, su, biyokütle), yerinde enerji üretimiyle sosyal ve bölgesel gelişime ile nitelikli iş gücünü arttıracak ve ilgili eylem planı ile de uyumlu özelliktedir. Yerli aksam geliştirmek üzere enerji teknolojisi araştırma-geliştirme çalışmaları için TÜBİTAK Ulusal Enerji Ar-Ge ve Yenilik Stratejisi (Aralık 2011)  kapsamında özel çağrı programları açılarak projelerin, yerli üreticilerin desteklemesini bekliyoruz.
 
Yönetmeliği okudum. Doğrusu yerli aksama sahip olmak mükemmel bir başarı. Lakin bir o kadar da başarı da bu aksam için destek almayı başarmak için olacağa benziyor. Bana pek kolay gözükmedi. Ancak yenilenebilir kaynaklı elektrik üreticilerimizin meşakkati, dirayeti yüksektir. Hep izliyoruz.1 Ağustos gününe az kaldı. Şimdi ne çok işleri vardır. Mevlam kolaylık versin.
Yerli katkı ilave fiyat başvurusunun yapılmasını yönetmek ciddi bir çalışma. Kocaman bir formül de var. Malum formüle değerleri koymak gerek. Merakla yerli imalat tespit heyeti çalışmasının sonucunu öğrenmek ve tespit edilen ilk destek sahiplerinin haklı gururunu görmek istiyorum, istiyoruz. Bu uygulamada öğrenilecekler olacaktır. Sektörel derneklerin, resmi erkin saptamaları olacaktır. Yönetmelik de yenilenebilir olmalı. Gereken basitleştirmeler yapılmalıdır.
 
Enerjinize ve çevrenize iyi bakınız değerli okuyucularım.
 


Bu haber 1928 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları