IMKB : 0 / 0,00 $ : 0,00 / 0,00 : 0,00 / 0,00 Altın : 0,00 / 0,00

Fizibilitenin önemi
22 Ağustos 2016 10:20


Sinan Orhon
sinan.orhon@petroturk.com


PAYLAŞ : Share/Bookmark

10 Temmuz - 7 Ağustos arası ürün satış miktarlarına göre bir değerlendirme yapmak gerekir ise öncelikle sektörün tümü ile kayıt içinde olduğunu memnuniyet ile ifade etmek isterim. İlave olarak da senelerdir sözünü ettiğimiz kaçak ve kayıt dışı yakıt olayının adeta yok olduğunu belirtmekte fayda görüyorum.

“BENZİN VE MOTORİN TÜRLERİ YÜKSELİŞ TRENDİNDE”

Devam eden süreçte gerek ham petrol fiyatlarının gerekse kaçak ile mücadelenin etkisi ile motorin satışları yükselme trendine devam ederken, benzin türleri de aynı oranda olmasa bile yükseliş trendinde. Ancak bu verilerin içeriğinde otogaz satış miktarlarının olmaması araç yakıtları açısından yoruma engel oluyor da diyebilirim.

Mevsim itibarı ile seyahatlerden dolayı İstanbul etkilenmiş gözükmese de çekim merkezi olan batı ve güney bölgeleri olumlu etkilenirken diğerleri kayıp yaşamakta.

Tüketicinin alım alışkanlığının da değişmediğini gözlemliyoruz. Yine Cuma ve Cumartesi günleri özellikle benzinde tavan yaparken ticari satışların da etkisi ile motorin hafta içi yükselip hafta sonu düşmekte ve pazartesileri tavan yapmakta.

İstasyon başına düşen satış rakamları yani verimlilik açısından değerlendirdiğimizde pek hoş şeyler söyleyemeyeceğim.Bildiğimiz gibi mevcut sistem içerisinde geçtiğimiz dönemlerde bayi meslek örgütleri istasyonların başa baş satış miktarlarını izah ile açıklamışlar idi.

“AKARYAKIT VE OTOGAZ KARLILIK FARKINI DEĞERLENDİRMEKTE FAYDA VAR”

Bu 29 günlük satış rakamları ve o şehirlerdeki istasyon sayısı göz önüne alınarak bir istasyon başı verimlilik hesabı yapıldığında sadece İstanbul ilinin ortalama ve üstünde kaldığını görüyoruz. Tabii ki diğerleri içerisinde de ortalamayı geçen satış noktaları vardır ancak tümünü değerlendirmek durumundayız.Otogazın da metropollerin dışında adeta benzinin yerini almış olduğu durumda bile sadece akaryakıt satış ortalaması ile başa başın altında kalanların LPG araç yakıtı satışı ile ortalamayı yakalayabileceklerini sanmıyorum. Ayrıca akaryakıt ile otogaz karlılık farkını da değerlendirmekte fayda var. 

Doğal olarak yatırımcı daha çok satışı olan bölgelere yatırım yapmak istemekte ve dolayısı ile illere göre satış ile bunları yapan istasyon adetlerini ayrı sütunlarda incelediğimizde sıralama en çok satan ilde istasyon sayısı en çok, daha azlarında ise aynı korelasyon ile sıralanmakta. 

Diğer yandan masraf ve maliyetler açısından bakıldığında 4 pompalı 1000 metrekare bir istasyonun yükünün 200 bin satan ile 500 bin satanın aynı olduğunu göreceğiz. 

Ancak son sıralara baktığımızda örneğin Hakkâri 106.973 litreyi bu sürede 13 istasyon ile satmış. Yani istasyon başına satış ortalaması 3.688 litre ama Şırnak 50.547 litreyi 41 istasyon ile satmış, ortalaması 1.743 litre. Nerede ise yarı yarıya. Kilis ise 86.987 litreyi 24 istasyon ile satarak 2.999 litreyi yakalamış. Nerede ise aynı rakamı 77.979 litreyi Tunceli 17 istasyon ile satarak 2.688 litreye ulaşmış.

Buradan bir yerlere varmak lazımdır. Belki örneğin olağan üstü bölgeden dolayısı ile başka sebepleri olabilir ama Kocaeli 262 istasyon ile 206.935 litre, verimlilik 7.118 litre. Konya 531 istasyon 114.242 litre ile verimlilik 3.939 litre.

“SATIŞ MİKTARLARI YÜKSELSE DE TATMİN EDİCİ DEĞİL”

Tabiatı ile bu 29 günlük verilere göre ve otomasyonda LPG’yi de katmadan yapılan verimlilik analizi sıhhatli olmayacaktır. Ancak tüm senede tüm satışlara göre yaptığımızda da satış miktarları yükselse de tatmin edici olmayacağını düşünmekteyim.Neticede sıralama verimlilik açısından yapıldığında İstanbul ve birkaç il dışındakilerin durumu iç açıcı değil.

Bu görüntüden hareket ile önümüzdeki dönemlerde yatırımlar için fizibilite konusunu gündeme getirerek bu konuda da yeni düzenlemeler yapmakta fayda var. Böylelikle daha sıhhatli ve sürdürülebilir bir piyasa oluşturulabilirken milli servetin de heba olması önlenebilir. Bu haber 1197 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları