IMKB : 1.112 / -1,33 $ : 8,35 / 1,11 : 9,73 / 0,40 Altın : 504,26 / 1,27

Kaynaktan son kullanıma yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimi
22 Ağustos 2016 10:39


Filiz Karaosmanoğlu
filiz.karaosmanoglu@petroturk.com
YEK için yatırım yapan büyük grupların Ar-Ge merkezlerinde yürüyen araştırmalar var. Bu gidişat sevindirici. Diğer pek çok sektör için de olduğu gibi, üniversite-iş dünyası etkileşimi de istenen düzeyde değil. Ancak bu konuda eskiye göre kazandığımız ivme kesinlikle göz ardı edilemez.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
Değerli Okuyucularım,
25 Temmuz 2016 tarihine kadar “Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) Yönetmelik Taslağı” hakkında görüşler Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’ne (YEGM) iletildi. Yenilenmiş YEGM’in, Yeni Genel Müdürü Dr. Oğuz Can ve ekibini bekleyen mevzuat çalışmaları tarihsel kritik bir önem taşıyor. AB ülkelerinde yenilenebilir kaynaklı elektrik kullanımı konusunda alınan dersler, tartışmalar ilerlerken Kuzey Amerika ile Uzakdoğu yaklaşımı da gözden kaçmamalı. Hep beraber öğrendiklerimiz, ülkemize özgü çıktılarımız da var. YEKA taslağı üzerinde sektörel sivil toplum iyi çalıştı. Seslerine kulak vermek gerek.
 
“TEMİZ ÜRETİM TEKNOLOJİSİYLE YEKA YÖNETİMİ ÇOK ÖNEMLİ”
YEKA hedefinde bulunan “büyük ölçekli yenilenebilir enerji kaynak alanları oluşturularak yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması” dosdoğru temiz üretim-tüketim tanımını işaret etmekte, kaynak verimliliğinin önemini vurgulamakta ve Birleşmiş Milletlerin  “Herkes İçin Sürdürülebilir Enerji Girişimi (SE4All)” ile vurguladığı sürdürülebilir enerji devrimi yolu, sürdürülebilir kalkınma hedefi için temel oluşturmakta.
 
“TEMİZ ÜRETİM TEKNOLOJİSİYLE YEKA YÖNETİMİ ÇOK MÜHİM”
 Etkin ve verimli kullanımın sonuç etkisi de iklim değişikliği ile mücadelede en yüksek başarıya, iklim değişikliğine dirençli YEKA oluşumu demektir. Çünkü yerli kömürünü değerlendirme stratejik amacı olan Türkiye enerji yelpazesi için Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) kökenli elektrik-ısı-soğuk üretimi ile ulaşılacak karbon azaltımı paha biçilmezdir. Bu nedenlerle yerinde, kaynağında kirleticileri en aza indirerek, en temiz üretim teknolojisiyle büyük ölçekli YEKA yönetimi çok mühimdir. Ne de güzel olacak YEK için yaşam döngüsü boyunca sera gazları azaltımını izlemek.
 
“KAYNAĞI ETKİN KULLANMAK İÇİN EN İYİ TEKNOLOJİ KULLANILMALI”
Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) temiz üretimi “Verimliliği artırmak, insanlar ve çevre üzerindeki riskleri azaltmak amacı ile bütünsel önleyici bir çevresel stratejinin proses, ürün ve hizmetlere sürekli olarak uygulanması” olarak tanımlamakta. Kaynağı etkin ve verimli kullanmak için mevcut en iyi teknolojiyi (BAT:Best Available Technology) kullanmak gerek. Burada da YEKA hedefindeki “yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesislerinde kullanılan ileri teknoloji içeren aksamların yurt içinde üretilmesi ya da yurt içinden temin edilmesinin sağlanması” hedefindeki ileri teknoloji kavramı ile mevcut en iyi yerli teknoloji durumumuza bakmamız gerekir. Maalesef ki güneş-rüzgâr-su-biyokütle uygulamalarının büyük bölümü, büyük oranda ithal bilgi ve teknolojiyle sağlanmakta. Her bir YEK teknolojisi için çalışan çok sayıda fizikçi, kimyacı, malzemeci ve mühendis akademisyenler olmasına karşın yenilenebilir kaynaklı elektrik üreticilerimizin henüz Ar-Ge merkezleri yok. YEK için yatırım yapan büyük grupların Ar-Ge merkezlerinde yürüyen araştırmalar, ürün geliştirmeler var. Bu gidişat sevindirici. Diğer pek çok sektör için de olduğu gibi, üniversite-iş dünyası etkileşimi de istenen düzeyde değil. Ancak bu konuda eskiye göre kazandığımız ivme kesinlikle göz ardı edilemez. 
Gerçeğimiz şu: Yatırımcımız elektrik üretmek istiyor. Ancak teknolojik arka bahçe olmamak gerek. Özendirici teşvikler iyi. YEKA ve diğer yönetmeliklerle “Türkiye Ulusal Yenilenebilir Enerji Eylem Planı” gereklerini başarmak üzere mevzuat yenilenmeleri ve yeni yönetmelikler sektörün kolaylaştırıcısı olacak. Konuşan-görüşen sektör iyi ve doğruyu yakalayarak Anadolu’nun bereketini temiz elektriğe taşıyacaktır. Enerjinize ve çevrenize iyi bakınız değerli okuyucularım.
 


Bu haber 1575 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları