IMKB : 1.112 / -1,33 $ : 8,35 / 1,11 : 9,73 / 0,40 Altın : 504,26 / 1,27

Dünya Enerji Kongresi ardından bir kitabımız oldu
01 Kasım 2016 10:20


Filiz Karaosmanoğlu
filiz.karaosmanoglu@petroturk.com
Kongrede bir yandan, iş, finans dünyası ve akademi ile çok sayıda ülkenin enerji resmi erki oturumlarda yan yana gelirken, bir yanda da araştırma bildirilerinin sunumları yapıldı.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
Değerli okuyucularım,
 
9-13 Ekim 2016’daki 23.Dünya Enerji Kongresi öncesinde, olagelirken ve ardından hem İstanbul hem Türkiye’miz enerji konuşup yazarken, yankılar da tüm dünyaya ulaştı. Ne güzel oldu. Bizlerin enerji ekosistemi büyüdü, haberlerle enerjinin gücü vatandaşa kadar ulaştı.
 
23. DÜNYA ENERJİ KONGRESİ’Nİ UNUTMAYACAĞIZ
 
Mühim liderleri ağırlayan Cumhurbaşkanımız himayesindeki bu kongreyi hiç unutmayacağım. Unutmayacağız. Ben “fosil kaynağın, hidrokarbon gücün ne kadarsa öyle güçlü konuşursun” tanımına uygun güçlü konuşan, uzlaşmacı cümleler kuran, yenilenebilir kaynaklara, iklim değişikliğine atıf yapan hatta biyoyakıt kelimesini de kullanan tek lider olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Vladimiroviç Putin ile konuşması sonrasında sokaklara çıkıp slogan atıp yürüyesim gelen Venezuella Devlet Başkanı Nicolas Maduro Moros’u hiç unutmayacağım. 
 
Lakin hitabet sanatı nedir diye gösteren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan oldu. Ev sahipliğinin hassasiyeti ile mesajlar nokta atışlarla yollandı.
 
KONGRE KAPSAMINDA BİRÇOK ETKİNLİK YAPILDI
 
Kongrede bir yandan, iş, finans dünyası ve akademi ile çok sayıda ülkenin enerji resmi erki oturumlarda yan yana gelirken, bir yanda da araştırma bildirilerinin sunumları yapıldı. 
 
135 ARAŞTIRMA BİLDİRİSİ KABUL EDİLDİ
 
Ülkemizden 26 akademisyen ve 2 doktoralı profesyonelin hakemlik yaptığı 175 araştırma bildirisini, Dünya Enerji Konseyi 50 uzmanı da değerlendirdi. Kongre Yerel Düzenleme Kurulu Üyesi, Kıymetli İTÜ Mezunumuz Kemal Kıran koordinasyonunda ve Kardeş Okul Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Dursun Alkan başkanlığında bilim kurulunda çalıştık. 135 araştırma bildirisi kabul edildi. Yanı sıra 30 araştırma bildirisi akçeli ödüle layık bulundu. 
 
ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE ENERJİ ÜÇLÜ AÇMAZI KONU BAŞLIKLARI ÖNE ÇIKTI
 
Bildirilere baktığımızda, araştırmalarda yenilenebilir kaynaklara yönelimin öne çıktığını, bunlar içinde ise, güneş ve rüzgar çalışmalarına yoğunlaşıldığını gördüm. Doğalgaz ve petrol bildirileri diğer ülkelerdenken, kömür için bizden bildiriler vardı. Enerji verimliliği ve enerji üçlü açmazı konu başlıkları da öne çıktı.
 
ENERJİ İÇİN YENİLİKÇİ KONULARI DİNLEDİK
 
Bizim salonlara, kocaman kongre alanındaki tek yüksek güvenlik girişinden delegelerin ulaşmayı başarması da hiç kolay olmadı. Heyecan yaptık. Telaş yaptığımız da oldu. Lakin başarılı bir imecemiz oldu. Yüzümüz hep güldü. Bildirilerin sunumlarında, Cumhurbaşkanımızın konuşmasındaki tanımı ile kıtalar ve medeniyetleri birleştiren şehir İstanbul’da, konukseverliğimizi göstermek üzere tüm oturum başkanları gayret ettik. Enerji için yenileri ve yenilikçi konuları dinledik ve bir kitabımız oldu. Kongre araştırma bildirilerine ulaşabilirsiniz (ISBN:978-605-89548-8-5). Dijital baskı da olacak.
 
DEKTMK ULUSAL BİR DERNEK
 
DEKTMK benim üye olduğum ilk sivil toplum örgütü. Adı uluslararası üst yönetim adından dolayı bir değişik olsa da, DEKTMK gerçek ve kurumsal üyeleri olan ulusal bir dernek. Derneğin enerji resmi erki ilişkisi kurulduğundan bu yana kuvvetlidir. DEKTMK için bugüne dek emek veren başkanlarımızı ve üyelerimizi selamlıyorum. Bu kongrenin ülkemize getirilmesi ve başarılı olması için çok uğraşıldı. Hepimizin eline sağlık.
Enerjinize ve çevrenize iyi bakınız değerli okuyucularım.


Bu haber 1007 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları