IMKB : 1.112 / -1,33 $ : 8,35 / 1,11 : 9,73 / 0,40 Altın : 504,26 / 1,27

Ankara'nın enerjisi
21 Kasım 2016 09:38


Filiz Karaosmanoğlu
filiz.karaosmanoglu@petroturk.com
Şimdi yolculuk Adana’ya, 7. Türkiye Enerji Zirvesi Kongre ve Sergisine. Buyurunuz. Bekleriz.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
Değerli Okuyucularım,
Geçen iki hafta, soğuk ama güneşli günlerde Ankara enerjisi coştu. Önce Türkiye’de Döngüsel Ekonomi Kapsamında Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüme Genel Bakış temalı Türkiye’de Tüm Yönleriyle Atık Yönetimi Paneli (7. TÜRKTAY), atık yönetiminde geri dönüşümün, yukarı dönüşümle atıktan katma değeri yüksek ürünlerin eldesinin, atıktan enerji geri kazanımının platformu oldu. İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç ile RECYDIA Yönetim Kurulu Üyesi Francesco Malara atıktan enerji geri kazanımı bugünü ve yarını için sorunları, zorlukları ve çözüm önerilerini ortaya koydu. Atık ulusal servettir. Çöpten çöp çıkarmayalım dedik.
 
Sonra “Ankara Rüzgârı” esmeye başladı. Şarkısını bilenler şimdi yavaştan söylüyor olabilir. Ne güzel şarkıdır. V. Türkiye Rüzgâr Enerjisi Kongresi (TÜREK 2016) ile ülkemiz rüzgâr enerjisi teknoekonomik potansiyelini nasıl verimle kullanırız? Yerli ve küresel yatırımlar nasıl artar? Sorularına cevaplar arandı. İşadamları da, resmi erk de lafı çok dolandırmadan gerçekçi konuştu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez’in tevdi ettiği görevi yerine getiren rüzgârcılar “Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) Rüzgâr Enerjisi ve Etkileşim Raporu” ile sektörel sahiplenmelerini ortaya koydular. Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Dr. Oğuz Can ile Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ve yerli üretimi masaya yatıran rüzgâr sanayicileri problemlerinin çözümü için, kararlı bir piyasa yapısı için uğraş veriyorlar. TÜREK 2016 oturumlarını http://tureb.tv’den izleyebilir ve TÜREB sitesinden raporu edinebilirsiniz.
 
Ve sıra gençlerin enerjisine geldi. 9. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı (EİF) kapsamında “Energy Challenge” etkinliğinde, Batman Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi takımları, OMV Petrol Ofisi A.Ş. desteğindeki “Petrol Ürünleri” başlıklı yarışmada, bilgi ve hızları ile yarıştılar. Akaryakıt, Yağlama Yağı, Eko-sürüş ve Güncel Petrol Sektörü konularındaki sorularıma cevap veren takımların birincisi Ortadoğu Teknik Üniversitesi Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü olurken, ferdi birinciliği Nizami Abbasov kazandı. Türkiye Petrolleri Genel Müdürü, Kıymetli İTÜ Mezunumuz Besim Şişman’ın öğrencilerimizle yan yana durarak heyecanla izlediği yarışmada hem çoştuk, hem eğlendik.
Şimdi yolculuk Adana’ya, 7. Türkiye Enerji Zirvesi Kongre ve Sergisine. Buyurunuz. Bekleriz.
 
Enerjinize ve çevrenize iyi bakınız değerli okuyucularım.


Bu haber 1422 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları