IMKB : 1.061 / 2,61 $ : 7,21 / -0,48 : 8,49 / -1,24 Altın : 477,16 / -0,66

"Akaryakıt ve LPG sektörü olarak çok sağlam bir aileyiz"
26 Kasım 2016 12:13
7. Türkiye Enerji Zirvesi’nin son gününde Büyük Bayi Buluşması Adana Hiltonsa’da gerçekleştirildi. Toplantıda akaryakıt sektörünün sorunları PÜİS, TABGİS ve EPDK’dan önde isimlerle birlikte masaya yatırıldı.

PAYLAŞ : Share/Bookmark

 7. Türkiye Enerji Zirvesi’nin son gününde Büyük Bayi Buluşması Adana Hiltonsa’da gerçekleştirildi. Toplantıda akaryakıt sektörünün sorunları PÜİS, TABGİS  ve EPDK’dan önde isimlerle birlikte masaya yatırıldı. Enerji Yayın Grubu Başkanı Sertaç Komsuoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşti. Komsuoğlu, “Biz çok sağlam bir aileyiz, özellikle akaryakıt LPG sektöründe. Yıllardır bu ailede herkes aynı görevleri ifa ediyor. Bunun yanında EPDK da artık kimin ne olduğunu niyetini biliyor. Çok iyi bir kurumsal hafıza oluştu” diye belirtti. 

“EPDK TARAFINDAN 900’Ü AŞKIN YAPTIRIM UYGULANDI”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Denetim Dairesi Başkanı Mehmet İbiş, “Uzun yıllardır devam eden denetimler sonucunda ellerimizde birçok bilgi mevcut. Petrol piyasasında özel ve tüzel kişilerin piyasadaki faaliyetlerini denetliyoruz. Ve aykırılık durumunda yaptırım uyguluyoruz. Toplamda piyasada 2016 yılında 900’ü aşkın yaptırım uygulandı. Genellikle bu yaptırımların sebebi fiyatlarda ya da akaryakıtın kimyasında uygulamalar.  15-16 Temmuz tarihlerinde akaryakıt ve otogaz bayileri satış yapmama ve yüksek fiyattan akaryakıt satışı üzerine gelen şikâyetler sonucunda da ceza ve hukuki işlemler uygulandı” diye konuştu. 
 
Bunun yanında dikkatli olunması gereken bir konun da kaçakçılık olduğunu belirterek “Kiralama işleminde sadece fiilen kaçakçılık yapan değil, istasyonlara da ceza geliyor. Bu konuda dikkatli olunması lazım” dedi ve denetim konusunda şunlara değindi “Denetim sonuçlarına baktığımızda her yıl daha da artmış. Yoğun denetimler sonucu lisanslı tesislerde problemin azaldığını hatta yüzde 1 civarlarına geldi. Petro piyasasındaki illegal işlemler yani kaçakçılık petrolde bir ön yargı oluşturuyordu. Artık bunun aşılması lazım. Resmi gazete cezai işlem uygulandığını gördüğümüz şirketler genelde zaten problemli şirketler. Otogaz bayilerinde Tüp dolumu konusunda ne kadar yaptırım ve para cezası uygulasak da hala buna devem edenler bulunuyor. Ya da sigorta yaptırmayan bayilerimiz bulunuyor. Biz bunu fark ettiğimiz anda işlem uygulamak zorundayız” dedi.
 
“YOL HARİTASINDA 3 YOL: ADALET ŞEFFAFLIK VE  MALİ DİSİPLİN”
 
PÜİS Başkanı İmran Okumuş, “PÜİS’in 3 yol haritası var adalet, şeffaflık ve mali disiplin. Türkiye’de kişinin silah bulundurması bir sefere mahsus ceza ertelemesi var. Fakat fiyatta bir sıfır fazla bulundurulması ve ya illegale aparatın olması direk istasyonun idamına sebep olabiliyor. Dolayısı ile bunun bir an önce düzenlenmesi gerekiyor. Her hangi bir ülkede kurulan bir dağıtım şirketinin bizim piyasamızda bayilik yapması uygun değildir. Çünkü maliyetin altında satış yapan bir istasyonun hem kaynağı hem mali disiplininde sıkıntı vardır. Dolayısı ile maliyetin altı satışların yasaklanması gerekiyor. Bunun yanında kesilen cezalar da sektörde bir çok bayinin iflasını vermesine sebep oluyor dolayısı ile cumhurbaşkanı Erdoğan ve Maliye Bakanımız ile yaptığımız görülmede cezaların affına dair olumlu bir sonuca vardık. Ciddi manada sektörün bütün paydaşlarının beraber hareket etmesi lazım” dedi.  
 
Sorumlu müdür konusunu da gündeme getiren Okumuş, “Çok elzem bir konu olan sorumlu müdür probleminde, yetkiyi dağıtıcı firmalara bırakmaları gerekmektedir çünkü metropolde günde 500 bin litre satan kişi ile 500 litre satan kişinin üstleneceği sorumluluğu aynı olmaz. Bizim iyi yetişmiş teknik ekiplerimiz var. Biz her zaman devletin yanındayız. PÜİS her zaman devlet yanında oldu. Ama bu işin bize bırakılması lazım. Buna ek olarak GSM’nin belediyenin rant kapısı olmasından çıkarılmasını istiyoruz. Yani GSM’nin mülke verilmesi gerekiyor. Akaryakıt lejantı olan yerlerde tek lejantla akaryakıt satılabilmesini istiyoruz. Serbest ticaretteki uygulamalarda şeffaflık çok önemli. Kanun yapıcıların ve düzenleyici kurumların bu şeffaflığı getirmesi getirilmesi gerekiyor” dedi.
 
“ADİL BİR YÜK PAYLAŞIMI OLMASI GEREKİYOR”
 
TABGİS Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, “Tarım kredi kooperatifleri çiftçiler için yapılmış ama bizi zor durumda bırakıyorlar. Bizim ile rekabet etmeye başladılar bunları uygun bulmuyoruz. Sorumlu müdürler kaldırılıp iş güvenliği uzmanlarının aynı görevlerle donatılıp istihdam edilmesini talep ettik EPDK’dan olumlu cevap aldık şimdi ise yasal bir düzenleme gerekiyor. Bizim üzerimizdeki yüklerin alınması için dağıtım şirketleri ile aramızda adil bir yük paylaşımı olması gerekiyor. Cezalar bizim kanayan yaramız, devlette bu işi halletmek çok zor. EPDK da bize çok yardım ediyor. EPDK da yetişemediği için bu cezalar kesildi. Kısa zamanda bu cezaların affedilmesi için adımlar atıldı. İnşallah yakın zamanda bunlardan kurtulacağız” diye konuştu.
 
“BİZ HER TÜRLÜ KOLAYLIĞI SAĞLIYORUZ”
 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Petrol Piyasası Dairesi Başkanı Abdullah İnce, “Lisans ile ilgili çok fazla olmamakla birlikte bazı firmalarda,  kısa sürede bu işin neticelenmesi lazım.  Son tarihler kaçırılırsa lisansın sonlandırılması gerekiyor. Sürenin sonuna kadar satışla ilgili bir sıkıntı söz konusu değil. Bu iş kaçırılırsa 1850 liralık bir ceza var. Eski GSM’lerle müracaat edebilirsiniz. Onunla ilgili bir sorun yok. Biz her türlü kolaylığı sağlıyoruz. 6 aydan uzun süreli faaliyetlerini sürdürmeyen bayilerle ilgili yaptırımlara başladık ve ilk partide çok fazla bayiye yaptırım uygulandı ama bu daha sonra düştü. Tabi sonra faaliyete başlayan bayilerime lisanslarını geri verdik” dedi. 
 
“BÜYÜYEN VE DERİNLEŞEN BİR PİYASAMIZ VAR”
 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu LPG Piyasası Dairesi Başkanı Yılmaz Tamer, “LPG piyasasında 2006 yılından bu yana en fazla bayi lisansı artışı otogazda oldu. 11 Kasım itibariyle LPG piyasasında toplam 11.015 adet bayi bulunuyor. Büyüyen ve derinleşen bir piyasamız var. 2006 yılında ülkemizde 6.140.992 adet otomobilin 1.552.790 adedi yani %25,3’ü otogaz iken, Eylül 2016 ayı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı 11 milyon 109 bin 404 adet otomobilin %39,5’i LPG yakıtlıdır. Lisan başvurularını elektronik ortamda alınması işlemini biraz daha genişletebiliriz. Bununla beraber lisans sonlandırma işlemlerini de elektronik ortamda yapılması konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Her işlemin elektronik ortamda yapılmasını istiyoruz” diye açıklamada bulundu.
 
 

 Bu haber 980 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları