IMKB : 0 / 0,00 $ : 0,00 / 0,00 : 0,00 / 0,00 Altın : 0,00 / 0,00

SORUMLU MÜDÜRDE YENİ DÖNEM
26 Aralık 2016 09:32
EPDK’nın LPG Piyasası Sorumlu Müdür Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle, otogaz istasyonlarında istihdam edilen A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi sahibi kişiler, aynı zamanda sorumlu müdürlük de yapabilecekler.

PAYLAŞ : Share/Bookmark

 EPDK’dan iş güvenliği uzmanlarına sorumlu müdür vizesi

 
SAYI 2’DEN 1’E DÜŞÜYOR
A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi sahibi kişiler, sorumlu müdür sertifikası alarak ve sorumlu müdür sözleşmesi imzalayarak LPG otogaz istasyonlarında sorumlu müdür olarak görev alabilecekler. Böylece LPG otogaz istasyonlarında mevzuat çerçevesinde görevlendirilmesi zorunlu olan personel sayısı ikiden bire düşmüş olacak.
 
KRİTERLER DEĞİŞTİ
 
Aynı zamanda sorumlu müdür olarak görev yapacak A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi sahibi kişilerde, sorumlu müdürde aranan öğrenim kriterleri aranmayacak. Yönetmelik değişikliğiyle, süresi biten Sorumlu müdür sertifikalarının TMMOB’a bağlı meslek odaları tarafından aynı süre için yenileneceği de hükme bağlandı.
 
  Haberin tamamı...  
 
EPDK’dan Sorumlu Müdür Yönetmeliğinde değişiklik
 
Resmi Gazete’de Yayımlanarak yürürlüğe giren Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Eğitim ve Sorumlu Müdür Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik ile, LPG piyasasında otogaz bayilik ve dağıtıcı faaliyetlerinde bulunan piyasa aktörlerine önemli ve olumlu yönde katkı sağlayacak değişiklikler getirildi.
 
LPG piyasasında otogaz bayilik ve dağıtıcı faaliyetlerinde bulunan piyasa aktörlerine olumlu katkılar sağlaması beklenen, LPG Piyasası Eğitim ve Sorumlu Müdür Yönetmeliğinde değişiklik  Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. 
 
SÖZLEŞME BİTİMİNDEN TÜM TARAFLARIN HABERi OLACAK
 
LPG Otogaz İstasyonları Sorumlu Müdür Belgesi veya LPG Dolum Tesisleri Sorumlu Müdür Belgesinin, sorumlu müdür sertifikasının kalan süresini geçmemek kaydıyla, sorumlu müdür sözleşmesinde belirtilen süre için düzenleneceği hüküm altına alınmak suretiyle sözleşme süresinin bitiminden tüm tarafların önceden haberdar olmasının sağlanması amaçlanıyor. 
Sorumlu müdür sertifikasının herhangi bir nedenle iptal edilmesi halinde, ilgili LPG Otogaz İstasyonları Sorumlu Müdür Belgesi veya LPG Dolum Tesisleri Sorumlu Müdür Belgesinin de iptal edilmesi hükme bağlandı. Böylece piyasa gözetimi daha olumlu hale getirildi.
 
Yönetmelik ile sorumlu müdür kontrol kayıt defterinin LPG otogaz istasyonlarında ve dolum tesislerinde bulundurulmasından lisans sahibi ve sorumlu müdür müştereken sorumlu tutuldu.
 
SORUMLU MÜDÜRÜN UYMASI GEREKEN HUSUSLAR HÜKÜM ALTINA ALINDI
 
 Sorumlu müdürün, kontrol kayıt defterinde belirtilen kontrol formunu zamanında ve eksiksiz doldurması, gerekli hallerde ilgili kişi ve makamlara bildirim yapması ve defterde belirtilen diğer hususlara uyması hüküm altına alındı. Aksi bir durumda sorumlu müdürün sertifikasının iptal edilmesiyle, kontrol kayıtlarının tutulmasında daha titiz davranılması amaçlandı. 
 
YILLIK VİZE ŞARTI ARANMAYACAK
 
Yönetmelik değişikliğinin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ilgili tesis için sorumlu müdür ile sözleşme yapılmış ve sorumlu müdür belgesi düzenlenmiş ise, bu durumdaki sorumlu müdür belgelerinde yıllık vize şartı aranmaması hüküm altına alınarak kolaylık sağlandı.
 
 
BAŞVURUDA ÖĞRENİM ŞARTI KALDIRILDI
 
Sorumlu müdür sertifikası almak isteyen A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi sahibi kişilerin durumları göz önünde bulundurularak, bu belge sahipleri için Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Eğitim ve Sorumlu Müdür Yönetmeliği’nde belirtilen ve Sorumlu Müdür başvurusunda istenen öğrenim şartı kaldırıldı. Süresi biten sorumlu müdür sertifikalarının TMMOB’a bağlı meslek odaları tarafından aynı süre için yenileneceği hükme bağlandı.
 
A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI SORUMLU MÜDÜR OLABİLECEK
 
Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Eğitim ve Sorumlu Müdür Yönetmeliği hükümlerine göre; LPG otogaz istasyonlarında Sorumlu Müdür görevlendirilmesi zorunlu. Buna ilaveten, iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik hükümleri uyarınca LPG otogaz istasyonlarında İş Güvenliği Uzmanının’da  görevlendirilmesi zorunlu. Bu Yönetmelik değişikliği ile, artık A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi sahibi kişiler, sorumlu müdür sertifikası alarak ve sorumlu müdür sözleşmesi imzalayarak LPG otogaz istasyonlarında sorumlu müdür olarak görev alabilecek. Böylece LPG otogaz istasyonlarında mevzuat çerçevesinde görevlendirilmesi zorunlu olan personel sayısının ikiden bire indirme imkanı sağlanacak.


Bu haber 1522 kez okunmuştur


Toplam 1 yorum
tmgd sertifikasi olanlarin da lpg sorumlu mudur olmasinin onu acilmalidir..yetkililere rica bolunur
umit begen / 27 Aralık 2016 15:14:37
Köşe Yazarları