IMKB : 1.061 / 2,61 $ : 7,21 / -0,48 : 8,49 / -1,24 Altın : 477,16 / -0,66

EPDK, LPG sektöründe piyasa yapısını bozucu faaliyet gösteren firmalara inceleme başlattı
09 Ocak 2017 18:37
LPG ürünleri arasındaki vergi farklılığının kötüye kullanıldığı tespit eden EPDK harekete geçti.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
 Vergi miktarı daha yüksek olan otogaz ile tüplü ve dökme LPG arasındaki vergi farkı nedeniyle, dökme LPG türlerinin otogaz olarak satıldığını saptayan EPDK, piyasa yapısını bozucu yönde hareket ettiği değerlendirilen firmalar ile inceleme başlattı.
 
EPDK yetkilileri otogaz LPG ile diğer LPG türleri arasında kalori ve benzeri parametreler açısından bir farklılık bulunmadığını ve diğer LPG türlerinin usulsüz olarak otogaz yerine kullanılabildiği bilgisini verdi.
 
 Yetkililer Eylül ayında ÖTV miktarının 20 kuruş artmasıyla otogaz LPG ile diğer LPG türleri arasındaki ÖTV farkının ton başına 568 TL olduğunu, bu durumun da Ekim ayında itibaren LPG türleri satış oranlarında piyasa yapısını bozucu farklılıklara yol açtığını belirtti. 
 
Konut, otel, restoran ve endüstri sektöründeki işletmeler gibi tüplü ve dökme LPG kullanan işletmelerin desteklenebilmesi için diğer LPG türleri ile otogaz LPG arasında ÖTV farkı olduğunu belirten EPDK yetkileri, destekleme amacıyla oluşan farkın, kötü niyetli firmalar tarafından daha çok kar elde etmek için kullanılmasına izin verilmeyeceğini vurguladı.
 
LPG piyasasında faaliyet gösteren şirketlerin hali hazırda akaryakıt şirketlerine göre daha yüksek kar marjları ile çalıştığını dile getiren EPDK yetkilileri, buna rağmen haksız kazanç peşine düşenlerle ilgili gerekli işlemleri yapacaklarını ve Maliye Bakanlığı tarafından da bu şirketlerle ilgili işlem yapılacağını kaydetti. 
 


Bu haber 1962 kez okunmuştur


Toplam 1 yorum
Ben bu suçu, Ayygaz AŞ.'ini temsilen yaptığım tespitlerle belgeledim. Bunu yaparken de, kurşunlandık. (saha yönetimi ile beraber)
İLK KEZ 2003 YILINDA, BU BELGELERİ, O ZAMANKİ PİGEM'e SUNDUM.
EPDK. 14 yıl sonra denetim yapmaya başlayacakmış. Bu da gelişmedir.
NARİN SEVİNÇ ARSLAN / 05 Mart 2017 20:48:55
Köşe Yazarları