IMKB : 0 / 0,00 $ : 0,00 / 0,00 : 0,00 / 0,00 Altın : 0,00 / 0,00

PETDER, 2016'da toplanan atık yağ miktarını açıkladı
01 Şubat 2017 13:35
2016 yılında PETDER tarafından toplanan atık motor yağı miktarı, 2015 yılına kıyasla yüzde 8 artış göstererek 19 bin 185 ton olarak gerçekleşti.

PAYLAŞ : Share/Bookmark

  2016 yılında PETDER (Petrol Sanayi Derneği) tarafından toplanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisanslı işletmelere teslim edilen atık motor yağı miktarı, 2015 yılına kıyasla  yüzde 8 artış sergileyerek 19 bin 185 ton olarak gerçekleşti.

 
2016 yılında en çok araç servisleri, endüstri araç parkları ile inşaat ve madencilik sektöründen toplandı. En fazla atık motor yağı teslim eden iller ise İstanbul (%26,53), Ankara (%9,62) ve İzmir (%7,40) oldu.
 
Toplanan atık motor yağlarından 1. kategoride yer alanlar (az kirli yağlar) rafinasyon / rejenerasyon yapan geri kazanım tesislerine, 2. kategoride yer alanlar (kirli yağlar) enerji amaçlı geri kazanım yapan çimento, kireç fabrikalarına ve ihracata, 3. kategoride yer alanlar ise (çok kirli yağlar) imha işlemi yapan İZAYDAŞ firmasına teslim edildi.
 
ATIK YAĞLARIN YÖNETİMİ PROJESİ İÇİN PETDER TARAFINDAN 46 MİLYON TL KAYNAK KULLANILDI
 
Atık yağların toplanması projesi için, yaklaşık 6 milyon TL’si 2016 yılında olmak üzere bugüne kadar toplam 46 milyon TL bütçe harcandı.
 
Atık motor yağlarının yönetmelik kurallarına uygun olarak toplanması, taşınması ve lisanslı işletmeler tarafından çevre ve insan sağlığına uygun koşullarda geri kazanımı veya bertarafı için gerekli tüm maliyetleri karşılayan PETDER, atık motor yağı üreten işletmelere bu işlemleri bedelsiz olarak yerine getiriyor.
 
TÜRKİYE’NİN ENERJİ VERİMLİLİĞİNE KATKI
 
PETDER kıymetli bir enerji kaynağı olan 197 bin 89 ton atık motor yağını, çevre ve insan sağlığına zarar vermeksizin lisanslı işletmelerde enerji veya ham madde olarak geri kazandırarak Türkiye’nin enerji verimliliğine de 780 milyon kWh katkıda bulundu. Bu rakam yaklaşık 335 bin kişilik bir nüfusun bir yıllık elektrik enerjisine eşdeğer bir enerji tasarrufu anlamına geliyor.
 
ÇEVRE VE İNSAN SAĞLIĞI İÇİN ATIK YAĞLARI TOPLAMAYA DEVAM
 
Yasadışı yollarla yakıtlara karıştırılan, kontrolsüz ortamlarda yakılan ve çevreye bırakılan atık motor yağları çevre ve insan sağlığını tehdit ederken suya karıştığında 1 litre atık yağ 1 milyon litre içme suyu kirletmekte, akaryakıta katıldığında ise neden olduğu kirletici emisyonlar sebebiyle insan sağlığına zarar veriyor.
 
PETDER tarafından 2016 yılında toplanan 19 bin 185 ton atık motor yağı 19,2 milyar metreküp suyu kirletecek büyüklükte olduğu belirtildi. 91 milyon kişinin bir yıllık su ihtiyacına karşılık gelen bu miktardaki su, ülkemizin tüketilebilir tüm yeraltı ve yerüstü su potansiyelinin %16’sına denk geliyor.
 
PETDER “BİR VARİL BİR AĞAÇ” PROJESİ İLE 81.500 FİDAN YEŞERDİ
 
PETDER, 1 Varil 1 Ağaç Projesi kapsamında kamu kurumlarından toplanan her bir varil atık motor yağı için bir fidan dikiyor. 2016 yılında ise 10 bin adet fidan diken PETDER proje kapsamında doğaya toplam 81 bin 500 ağaç kazandırdı.
 
ATIK MOTOR YAĞLARI KONUSUNDA BİLİNÇ GELİŞTİRİLMELİ
 
Toplanan atık motor yağı miktarının artırılması yönünde çalışmalarını sürdüren PETDER, atık motor yağlarına ilişkin bu çalışmalar sonucunda bir bilinç oluşmaya başladığı belirtildi.  
 
Atık motor yağlarının bir kısmı ülkemizde halen 10 numara yağ faaliyetlerine konu oluyor. “10 numara yağ” standart dışı akaryakıt ürünüdür, mutlak suretle araca zarar verir ve bazıları can kayıplarıyla sonuçlanan ciddi kazalara yol açıyor. Atık yağ üreticilerinin yanı sıra özellikle 10 numara yağ üretici ve satıcılarının denetlenmesi de çok önem taşıyor. Atık yağ ve 10 Numara yağ üretici ve satıcıları ile kullanıcılara yönelik olarak bu denetimler yaptırımlarla desteklenmeli ve sonuçların kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor.
 
PETDER FARKINDALIĞI ARTIRMAK AMACIYLA KAMU SPOTU HAZIRLADI    
 
PETDER ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iş birliği ile “10 Numara Yağın Akaryakıt Olarak Kullanılmasının Zararları” hakkında kamuoyunda farkındalığın artırılması amacıyla hazırlanan kamu spotu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından onaylanarak 2016 yılı boyunca televizyon ve radyo kanallarında yayınlandı. Kamu spotuna www.petder.org.tr web sitesinin Basın Odası, Videolar sayfasından ulaşılabilir.
 
PETDER, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TARAFINDAN ‘YETKİLENDİRİLMİŞ KURULUŞ’
 
Yönetmelikle atık motor yağlarını toplama yetkisi “Motor Yağı Üreticisi” veya “Yetkilendirilmiş Kuruluşlar”a veriliyor. Petrol Sanayi Derneği (PETDER), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke genelinde atık motor yağlarının toplanması ve lisanslı tesislerde ürün/enerji olarak geri kazanımı veya bertarafının sağlanması konularında ‘Yetkilendirilmiş Kuruluş’ olduğu belirtildi.
 


Bu haber 1828 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları