IMKB : 0 / 0,00 $ : 0,00 / 0,00 : 0,00 / 0,00 Altın : 0,00 / 0,00

Dünya LPG Birliği Başkanı Yağız Eyüboğlu Hindistan'da konuştu
13 Şubat 2017 11:02
Dünya LPG Birliği (WLPGA) 2017 Asya Zirvesi, “Hayatları Değiştiren LPG” temasıyla Yeni Delhi’de düzenlendi.

PAYLAŞ : Share/Bookmark

 Dünya LPG Birliği (WLPGA) 2017 Asya Zirvesi, “Hayatları Değiştiren LPG” temasıyla Yeni Delhi’de düzenlendi. Zirvenin açılışında konuşan Dünya LPG Birliği Başkanı ve Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu, aralarında uluslararası meslek örgütleri, enerji sektörünün dünyadaki önemli temsilcileri ve Hindistan’ın en büyük şirketlerinin bulunduğu 25 ülkeden bini aşkın katılımcıya seslendi. Yağız Eyüboğlu, zirve kapsamında Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Dharmendra Pradhan ile de görüştü.

“HİNDİSTAN’IN LPG SEKTÖRÜNDEKİ OLAĞANÜSTÜ BÜYÜMESİ TÜM DÜNYAYA ÖRNEK”

Konuşmasında son dönemde Asya Pasifik ülkeleri ve özellikle Hindistan’da LPG sektörünün gösterdiği olağanüstü büyümeye dikkat çeken Yağız Eyüboğlu şöyle devam etti: “LPG endüstrisi için Asya Pasifik bölgesi her zaman önemliydi ancak özellikle son yıllarda kaydedilen gelişmeler ve Hindistan’ın olağanüstü performansı bölgenin önemini daha da artırdı. Son 10 yılda Pasifik bölgesinde LPG tüketimi yüzde 50 artarak, küresel LPG pazarındaki payını yüzde 33’ten, yüzde 38’e çıkardı. Bu bölgedeki 20 ülke, 63 milyon ton evsel ve 9 milyon ton otogaz tüketimiyle bu alanlardaki küresel tüketimin yüzde 50’sine sahip oldu. Hindistan Hükümeti, Mayıs 2016’da başlattığı program ile özellikle kırsal yerleşim alanlarında yaşayan düşük gelir grubundaki ailelerin LPG’ye erişimini kolaylaştırmak için çok önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Bir yıl içinde 15 milyon haneye erişim hedefiyle başlayan bu programın, ilk 9 ayında 17 milyon hanenin enerji kullanımı LPG’ye dönüştü. Program kapsamında 2019 yılına kadar ilave 50 milyon hanenin daha LPG’ye dönüştürülmesi hedefleniyor. Bu başarı yalnız gelişmekte olan ülkeler için değil, tüm dünya için LPG’nin insan hayatını iyileştirme ve çevre kirliliğini azaltma yönünde ne kadar önemli bir ürün olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Tüm dünya için de önemli bir örnek teşkil ediyor. Özellikle önümüzdeki dönemde güçlü üretim, yoğun talep ve düşük seyreden fiyat trendleri LPG için tüm ülkelere önemli fırsatlar sunuyor.” 
Konuşmasının devamında Dünya LPG Birliği’nin çalışmalarına dikkat çeken Yağız Eyüboğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya LPG Birliği olarak, LPG’nin ulusal, bölgesel ve küresel seviyede etkili iletişimi ve konumlandırmasına odaklanmayı sürdürerek, LPG’nin ulaşılabilir, modern, çevreci ve yaşam kalitesini artıran bir yakıt olarak tanınması için dünyanın dört bir yanındaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Dünya LPG birliği olarak, geleneksel ve verimsiz yakıtların yerine LPG kullanılmasını sağlayarak insan sağlığı ve çevreye verilen zararı en aza indirmeyi, yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçladığımız “Cooking For Life” (Yaşam İçin Pişirmek) programını çok önemsiyoruz. Bu program kapsamında çalışmalarımızı sürdürürken, 2030 yılına kadar 1 milyar insanın daha LPG’ye erişmesini hedefliyoruz. Ayrıca hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkelerde hali hazırda yaygın olan otogaz kullanımının daha da artırılmasını destekliyoruz. Otogazın, karayolu taşımacılığı kaynaklı karbon salınımını azaltırken, büyük şehirlerdeki hava kirliliği ile mücadelede etkili ve çevreci bir enerji ürünü olduğunu daha yüksek sesle vurgulamayı sürdüreceğiz.”
 
“TÜRKİYE’NİN OTOGAZ’DAKİ BAŞARI HİKÂYESİNİ YAYGINLAŞTIRMALIYIZ”
 
Zirve kapsamında Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Dharmendra Pradhan ile de görüşen Yağız Eyüboğlu, görüşmeye ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Sayın Bakan ile yaptığımız görüşmede de Hindistan’ın LPG sektöründe evsel tüketimdeki başarısı için kendilerini kutlarken, bu başarıyı tüm dünyaya örnek olarak gösterdiğimizi aktardım. Benzer bir başarıyı biz Türkiye’de otogaz pazarında yakalamış durumdayız. Türkiye’nin otogaz alanındaki başarı hikayesinin dünyanın diğer pazarlarında yaşanmaması için hiçbir neden yok. Bakan Pradhan’a da Hindistan’ın evsel tüketimindeki başarısının benzerinin otogaz pazarı için de geçerli olabileceğini, bu yönde yapılacak çalışmalar için Türkiye örneğini aktarmaya ve kendilerine destek olmaya hazır olduğumuzu ifade ettik.”
 


Bu haber 1295 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları