IMKB : 0 / 0,00 $ : 0,00 / 0,00 : 0,00 / 0,00 Altın : 0,00 / 0,00

Akaryakıt harici petrol ürünleri tebliğinde değişiklik
10 Mart 2017 10:52
Akaryakıt Haricinde Kalan Petrol Ürünlerinin Yurt İçi ve Yurt Dışı Kaynaklardan Teminine İlişkin Usul ve Esaslar tebliğinde değişiklik yapıldı.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun konu ile ilgili kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Sanayicilerin üretim amacıyla, ithalatçıların ise üreticiler adına temin ettikleri akaryakıt haricinde kalan petrol ürünleri, EPDK’dan izin almaksızın üçüncü kişilerce teslim alınamayacak. Daha önce yalnızca sanayicilerin ve ithalatçıların bu ürünleri EPDK'dan izinsiz üçüncü kişilere teslim edemeyeceği ifadesi yer alıyordu. Yeni düzenlemeyle üçüncü kişilere de bu konuda sorumluluk yüklendi.
 
Kuvvetli şüphe vurgusu
 
Ayrıca yeni düzenleme uyarınca, madeni yağ lisansı sona erdirilen veya iptal edilen firmaların yürürlükte olan uygunluk yazılarının kullanılmayan kısmı Daire tarafından iptal edilecek. Kuruma sunulan belgelerde uyumsuzluk bulunması ya da başvurunun ayrıntılı incelenmesine ihtiyaç duyulması halinde, başvuru sahibinden ek bilgi ve belge istenilebilecek. İnceleme ve değerlendirme işlemlerinde ilgili ve diğer mevzuata aykırılık tespiti ve/veya bu konuda kuvvetli şüphe oluşması halinde, durum Denetim Dairesi Başkanlığı ve/veya yetkili idarelere bildirilecek. Kurumca ön araştırma veya soruşturma açılması halinde, soruşturma süresince muhataba uygunluk yazısı verilmemesi tedbiri Denetim Dairesi Başkanlığının teklifi doğrultusunda Başkanlık Olur’u ile alınabilecek.
 
Kısıtlamalar kaldırıldı
 
İnceleme ve değerlendirme işlemlerinde ilgili ve diğer mevzuata aykırılık tespiti veya bu konuda kuvvetli şüphe oluşması halinde, durum Denetim Dairesi Başkanlığı veya yetkili idarelere bildirilecek. Böylece yeni düzenlemeyke "kuvvetli şüphe" ifadesi de mevzuata girmiş oldu. Kurum tarafından ön araştırma veya soruşturma açılması halinde, soruşturma süresince muhataba uygunluk yazısı verilmemesi tedbiri ancak EPDK Denetim Dairesi Başkanlığının teklifi doğrultusunda Başkanlık Olur’u ile alınabilecek. Ayrıca geçici madde çerçevesinde, maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce aykırılık tespiti veya bu konuda kuvvetli şüphe oluşması halinde uygulanan kısıtlamalar, başkaca bir karar aranmaksızın kaldırıldı.
 

 Bu haber 1299 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları