IMKB : 0 / 0,00 $ : 0,00 / 0,00 : 0,00 / 0,00 Altın : 0,00 / 0,00

'2023'te 10 bin MW kurulu güce ulaşmayı öngörüyoruz'
14 Mart 2017 15:33
GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan, güneş sektörü ile ilgili Green Power’a özel açıklamalarda bulundu.

PAYLAŞ : Share/Bookmark

 Burak Söylemez/İSTANBUL 

GENSED’in; GES’lerde 3’üncü Taraf Kalite Kontrol ve Geçici Kabul Çalıştayı sonrası, GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan, Green Power’a özel açıklamalarda bulundu.

Son dönemlerde güneş enerjisi sektöründeki en önemli gelişmenin 2016 yılının sonunda dağıtım bedellerinin artmasından dolayı, çok hızlı bir kurulum sürecine geçilmesinin olduğunu kaydeden Erkan, şu anda yatırımcıların büyük çoğunluğunun, yatırımlarını 2017’nin sonuna doğru yapacak şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.
 
Erkan, “Yatırımcılar, panel tedariği ve UPS firması seçimi gibi çalışmalarda bulunuyor. Bu da sektörün 2017 için oldukça hareketlendiğini gösteriyor. Ama 2018’de dağıtım bedellerindeki artıştan dolayı bir miktar yavaşlama olacaktır. Bu yüzden biz de GENSED olarak çatı projelerinin öne çıkacağını öngörüyoruz. 10 KW altı çatı mevzuatı değişikliği var. Biz de bunun içindeyiz. Projeyi, kamuyla beraber yürütüyoruz. Bunun arkasından hemen 500 ve 1000 MW’lar gelecek. 2017 içerisinde bunları tamamlayabilirsek,2018’de de çatı yatırımlarıyla beraber güneş için gerekli olan öz tüketim ve yerinde tüketimin olduğu bir hareketlenmeyle sahada da bir büyümenin olacağına inanıyoruz” dedi.
 
“GÜNEŞ ENERJİSİNDE HAREKET HIZLI BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR”
 
YEKA konusuna da değinen Erkan, “Mart ayında ihalesi yapılacak bir YEKA var. İhalesi ertelenir mi bilmiyoruz ama, eğer o ihale gerçekleşirse; ondan sonra da lisanslı projelerin tekrardan açılması söz konusu olacak. Burada mevcut lisanslı projeler, lisanslarını aldı. Onların da bir kısmının 2017’nin içerisinde kurulmasını düşünüyoruz. Ama sonuç olarak baktığımızda; güneş enerjisinde hareket hızlı bir şekilde devam ediyor” diye konuştu. Anti damping ile ilgili konulara da değinen Hakan Erkan; “Damping ile ilgili gelişmelerde sektörün kabul edebileceği bir rakamla bu değerler karşılanabilirse, güneş enerjisi yatırımlarındaki hareketlenme devam edecektir. Bu konularda iyi düşünüp, kaliteli ürünü, üretebilmemiz lazım” dedi.
 
Güneş enerjisinin Türkiye’de elektrik üretim istatistiklerine girmesiyle ilgili görüşlerini de aktaran Hakan Erkan, “Artık emekleme devresini tamamlamak üzereyiz, büyüyoruz. Sonuçta bunun belli bir rakama ulaşması lazım. Biz GENSED olarak 2023’te yaklaşık 10 bin MW seviyelerine ulaşmayı ve güneşin toplam elektrik üretiminden aldığı payı yüzde 10’lar seviyesine ulaştırmayı öngörüyoruz. Yaşanan gelişmelerle beraber, Türkiye’nin toplam kurulu gücü 150 bin MW’ları bulacağı için güneş yaklaşık yüzde 7’ler, yüzde 8’ler mertebesinde toplam elektrik üretimi içerisindeki payını alacaktır. Ama hedefimiz en kısa süre içerisinde yüzde 10’u yakalamak. Şuna inanıyoruz ki, enerji depolama yöntemleri ve maliyetlerin gelişmesiyle beraber özellikle güneş çok farklı bir yere gelecektir”
 
“YABANCI YATIRIMLAR TÜRKİYE’YE KNOW HOW KAZANDIRACAKTIR”
 
Türkiye’de panel ve hücre üretimi konusunda son dönemde yapılan iş birlikleriyle ilgili Erkan, Türkiye’nin bu alanda belli bir zaman sonra ihtiyacını karşılayacak know how’a ulaşabileceğine inandıklarını kaydetti. Erkan, “Biz GENSED olarak buna canı gönülden inanıyoruz. Ancak bunu bir sürece yaymanın doğru olacağını düşünüyoruz. Yabancıların Türkiye’ye gelip, bunun üretimini yapması, bu alanda Türkiye’ye çok büyük bir know how kazandıracaktır. Şu anda Türkiye’deki birçok panel üretim tesisi, yabancıların onayından geçmiş, kaliteli üretimi yapabilecek tesisler.YEKA projesinde 500 MW’lık invertörden başlayan bir üretim söz konusu olacak. Gerçekleştiği takdirde, tamamen yerli üretim, kalite olarak sorgulanmayacak ve rahatlıkla kullanılabilecek bir ürün ortaya çıkacak. Buradan çıkan hücreler; diğer panel ve laminasyon tesislerinde de rahatlıkla kullanılarak, bir zincir oluşturulacak” diye konuştu.
 
“DÜZGÜN BİR YOL HARİTASIYLA TÜRKİYE DAHA İYİ YERLERE GELECEK”
 
Düzgün bir yol haritası ile eyleme geçildiğinde Türkiye’nin çok farklı yerlere geleceğini kaydeden Hakan Erkan; “İlerleyen zamanda yerli panelimiz; hem kalitesiyle, hem de fiyatıyla yurt dışındaki firmalarla neden rekabet edebilecek seviyede olmasın. Ama bu 30-40 panel fabrikasıyla değil, 2 ya da 3 adet kapasitesi yüksek, rekabet oluşturabilecek ve katma değer oluşturabilecek fabrika yapılanmanın içerisinde olmamız lazım. Herkesin de bunun etrafında çoğalması lazım ki rahat ilerleyelim. X firması yukarıdan alıyor, üstüne şu kadar koyup bu rakama satıyor ve bu desteklensin diye piyasayı yükseltip, kalite kontrol yapmadan piyasaya sürülmesi çok sağlıklı ve uzun vadeli uygulamalar değil. Bunun doğrusu, rekabetçi olacak, kalitesi uygun olacak ve birkaç firmayla başlayıp, laminasyon tarafında çoğalacak” dedi.
 
“YEKA’DAKİ BAZI ŞARTLARIN BİRAZ DAHA ESNEK OLMASI LAZIM”
 
YEKA’ya da değinen Erkan; “Bazı şartlar ağır, bazıları hafif. O yüzden bu ihale şartlarının biraz daha piyasa oyuncuları ile konuşularak, biraz daha esnek, biraz daha uygulanabilir hale getirilmesi daha iyi olacaktır” diye belirtti. Süreçlerle ilgili bir örnek veren Erkan; “Yatırımcı fabrikayı kuralım diyor. Fabrika kurulurken, fabrikanın normal işleyişinin dışında atıklarla ilgili devletin bazı kurumları tarafından düzenleme yapılması lazım. Fabrika çok büyük bir elektrik gücüne sahip, çok sıkı bir elektrik gücünün getirilmiş olması lazım ki oraya bir fabrika kurulsun. Yani fabrikanın kurulmasıyla beraber, etrafındaki diğer ekipmanların oraya gelmesi, fabrikayı etkiliyor. Halbuki, süre belli, ihale alınır alınmaz taksimetre başlıyor. Bunların belli oranlarda yumuşamalarla hepsinin bir masaya yatırılması gerekiyor. Kendinden kaynaklanmayan durumlardan dolayı gecikme olabilir. Bugün herhangi bir fabrika kaça yapılır herkes biliyor. Ama etrafındaki enerjinin ne zaman geleceğini, atık yönetmeliğinin ne şekilde çıkacağını, ne kadar yük getireceğini bilemiyor. Bunların hepsinin bir masaya yatırılması o yüzden de gerekli esnemelerle yeniden bir şartnameyle yapılması gerektiğini düşünüyoruz” diye aktardı.
 
“MİKRO KREDİLER KONUSUNDA BİR ÇALIŞMAMIZ VAR”
 
Güneş enerjisi yatırımlarındaki finansman sorunlarına da değinen Erkan, finans sektörünün, hem sektördeki gelişmelerle, hem de ülke ve dünyadaki gelişmelerle çok alakalı olduğunu söyledi. Dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini kaydeden Erkan, “Olumsuz gelişmeler var. Ülkemizde yaşadığımız olaylar belli. Bölgesel gelişmeler belli. Bir de sektörle ilgili, üretim, dağıtım bedeli gibi sebepler var. Bunların hepsi masaya yatırıldığında farklı sonuç alınabiliyor” dedi. GENSED olarak amaçlarından birinin de hem Leasing tarafında, hem de finans tarafındaki sektör temsilcileriyle sürekli fikir alışverişinde bulunarak, sektörün bu konudaki sıkıntılarına çözüm üretmek olduğunu kaydetti. Erkan sözlerini şöyle sürdürdü; “Nasıl daha iyi yapılır, ne yapılabilir, güncel bilgileri nasıl paylaşabiliriz ve çözüm nasıl olur bunları tartışıyoruz. Özellikle çatıyla ilgili mikro krediler konusunda çalışmalarımız var. Bu krediyi bankalara anlatmamız lazım. Bankaların da bu konuyla ilgili çalışmalar yapıp, bu çatı yatırımları başlayınca, yanına mutlaka mikro krediyi koyması lazım ki bu iş yürüsün. Bu tür durumlarda bütün sektöre hem finans kuruluşlarına hem devlete anlatmaya çalışıyoruz ki amacımız bu alanda doğru ve sağlıklı bir büyüme gerçekleştirebilmek. Örnek; çatılarla ilgili mevzuat çıktı, yanında finansman yoksa mikro kredi ile ilgili hiç kimse 15 yıllık parayı peşin verip çatısına bir sistem kurmaz. Ama ileride mikro kredi ile bu sistemleri kurarsak, çok sağlıklı bir şekilde yürüyecektir. Bunların hepsi için de bir düzenleme yapan STK’lara yani bizlere çok büyük bir iş düşüyor”
 
‘YEKA ŞARTLARI PİYASA ŞARTLARINA UYGUN OLMALI’
 
Konya Karapınar’da kurulması planlanan 1000 MW’lık kurulu güce sahip olması beklenen GES projesinde santralde kullanılacak panellerin belli bir kısmına yerli üretim zorunluluğu getirilmesine yönelik düşüncelerini aktaran Erkan, Böyle bir uygulamanın başlamış olmasının güzel bir gelişme olduğunu kaydetti. Ancak;  YEKA’nın şartlarının birazcık daha piyasa şartlarına uygun hale getirilmesi gerektiğinin altını çizen Erkan, yatırımcıların bir kısmının; YEKA’daki bazı şartların değişmesini beklediğini aktardı. Erkan şunları kaydetti; ”Bu şartname oluşturulurken birazcık daha piyasadaki oyuncularla STK’larla, yatırımcılarla biraz daha istişarede bulunup, en uygun en iyi şartnameyi hazırlamak bence en iyisi olacaktır. Gördüğümüz kadarıyla YEKA’lar erteleniyor” 
 


Bu haber 1090 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları