IMKB : 1.408 / 0,00 $ : 8,06 / 0,29 : 9,66 / 0,40 Altın : 461,09 / 1,39

EPGİS basınla ilk buluşmasını gerçekleştirdi
16 Mart 2017 17:00
Türkiye’nin dört bir yanından 250 akaryakıt bayisi, biriken sorunların çözümü için Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası EPGİS’i kurdu. Başkanlığını Fesih Aktaş’ın üstlendiği EPGİS, sektör için önemli bir inovasyon olarak değerlendirilen “Uzlaştırma Komisyonları” ile oyunun kurallarını değiştirmeyi hedefliyor.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
Burak Söylemez/İstanbul
 
Türkiye’nin değişik yerlerinden 250 akaryakıt bayisinin bir araya gelmesiyle, sektörün sorunlarına yönelik çözüm geliştirme misyonuyla kurulan EBGİS, Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de katılımıyla  sektöre yönelik çalışmalarını ve gelecek planlarını basınla paylaştı.
 
Fesih Aktaş’ın Başkanlığı’ndaki yönetim kurulunda, Çetin İzol, Semih Çolak, Aslı Çelik Yaman, Burak Gelir, Hakan Düzovalılar, Mehmet Mirioğlu Genel Başkan Yardımcılıklarını üstlendi. Diğer Genel Yönetim Kurulu üyeleri ise M. Memiş Zehiroğlu, Uğur Çolakoğlu ve Ender Kaya olarak sıralanıyor. EPGİS’teki profesyonel idari kadro ise Genel Sekreter Mustafa Boğatemur ve Genel Müdür Güven Çakır’dan oluşuyor.
 
“YIL SONUNA KADAR 2500 ÜYEYE ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ”
 
Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası EPGİS’in Türkiye'nin dört bir yanından yaklaşık 250 akaryakıt istasyonunun katılımıyla 14 Şubat tarihinde resmen kurulduğunu belirten EPGİS Başkanı Fesih Aktaş, şu anda 1127 üyeye ulaştıklarını, yılsonuna kadar da 2500 üyeye ulaşmayı hedeflediklerini aktardı. Aktaş, “Sektördeki 3’üncü işveren sendikası olarak, 250 bayinin 64’ünün kurucu üye olarak desteğiyle, 14 Şubat’ta kurulduk. 22 günde tescil edilen ilk sivil toplum örgütü olduk. Akaryakıt sektöründe, Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük işveren sendikasıyız” dedi.
 
 “UZLAŞTIRMA KOMİSYONLARI İLE ANLAŞMAZLIKLARI GİDERECEĞİZ”
 
Ana dağıtıcım firmalarıyla bayiler arasında adil olmayan kâr dağıtımı ve uygulanmayan sözleşme şartlarının, EPGİS'in çözüm bulmak için mücadele edeceği konular arasında ilk sıralarda yer alacağını kaydeden Aktaş, “EPGİS, ana dağıtıcılar ile bayiler arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için daha kuruluş aşamasında önemli bir inovasyona imza atarak, ‘Uzlaştırma Komisyonlarını’ kurdu. Bayi ile dağıtıcı arasında anlaşmazlığa sebep olan olaylarda, her iki tarafın talebiyle gizlilik sözleşmesi yaparak uzlaşmalarını sağlıyoruz. Bu konuda agresif bir politikamız olacak. Biz, uzlaşı içerisinde faaliyetlerimizi sürdürmek istiyoruz. Piyasa da uzlaşı istiyor. Bayi ve dağıtıcı arasındaki oyunun kurallarını yeniden kurmayı hedefliyoruz. Sektörde bir benzeri olmayan bu komisyonlar, uzlaştırma alanında lisans sahibi, enerji hukuku uzmanı avukatların da bulunduğu on dört kişiden oluşuyor. Bütün dağıtım firmaları, komisyonumuzun çalışmalarını kabul etti” diye konuştu.
 
“MALİYETİN ALTINDAKİ SATIŞLARIN ÜZERİNE GİDECEĞİZ”
 
EPGİS’in maliyetin altında gerçekleşen ve sektörde yıkıcı etki meydana getiren satışları önlemeyi de amaçladığını hatırlatan Aktaş, “Taşıt tanıma sistemleri ile yapılan satışlarda bayilerin kazanamaması da, sendikanın gündemine aldığı sorunlar arasında yer alıyor. Maliyetin altındaki satışların üzerine gideceğiz. Bu konuda etkin mücadelemiz olacak. Yıkıcı maliyetler, bayilerin katlanamayacağı boyutlara ulaştı. Denetimlerimiz sonucunda, haksız rekabete neden olan uygulamaları teşhir edeceğiz” diye konuştu.
 
“BAYİ VE DAĞITICI ARASINDAKİ SERBEST TİCARET KURALA BAĞLANMALI”
 
EPGİS'in üzerine gideceği bir başka sorunun, dağıtım şirketlerinin bayilerden her ay haksız biçimde aldığı bakım ve iletişim bedelleri olacağının altını çizen Aktaş, “Sendika, ana dağıtıcılar arasında yapılan serbest ticaretin kurala bağlanması veya bu yapılamıyorsa yasaklanmasını veya aynı hakkın bayilere de tanınmasını da talep ediyor. Perakendeci, toptancıdan daha az kazanıyor. Yapılan satışlardan dağıtım firmaları yüzde 55-60 arası kazanıyorsa, bayilerde bu oran yüzde 40-45 arasındadır. Bu konuyla alakalı da bir düzenleme gündeme getireceğiz. Bu durum böyle devam ederse, bayiler varlığını sürdüremez” şeklinde belirtti.
 
“BAYİLERİN TAŞIT TANIMA SİSTEMİNDEN KAZANCI YOK”
 
Sektörde 12700 istasyonun faaliyet gösterdiğini hatırlatan Aktaş, “Şu anda 2700 civarında istasyon satılık veya kiralık pozisyonunda. Bu durum milli ekonomiye de zarar veriyor. Bizim 3’üncü ortağımız da bankalar. Bankalar yapılan her işlem başına 1,2 oranında pos maliyeti çıkarıyor. Bankalar kredi verirken aynı cömertliği göstermiyor. Bu durum, bayilerin sektördeki verimliliğini olumsuz etkiliyor. Serbest ticaretin bir kurala bağlanmasını bekliyoruz. Bayiler, taşıt tanıma sistemlerinden de bayiler hiçbir şey kazanmıyor. Mahiyetini ve oranını bilmediğimiz bir pazarlığın içerisine girmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“İRSALİYELİ SATIŞLAR YASAKLANMALI”
 
Kırsal bölgelerde akaryakıt bayilerinin en büyük rakibi haline gelen Tarım Kredi Kooperatiflerine de değinen Başkan Aktaş, “Bu konu EPGİS'in gündeminde olacak. Sendika, yeni yürürlüğe giren plaka tanıma sistemiyle ilgili mevzuatın yol açtığı mağduriyetlere de pratik çözümler bulmayı hedefliyor. Tarım Kredi Kooperatifleri şubeleri aracılığıyla akaryakıt satışı yapıyor. Üyesi olmayan kişi ve kurumlara da satışlar yapıyor. TSE Standardı, Yangın Yönetmeliği Standardı gibi uygulamalar, herkes için bağlayıcı olmalı. Yine aynı şekilde irsaliye ile yapılan satışlar da yasaklanmalı. Bu yapılmadığı takdirde, kaçakçılığın önüne geçilemez. 1 irsaliye ile 3 kamyon mal satılmasın. Aynı irsaliye ile birden fazla satış yapılıyor. Faturası olmayan mal depodan çıkmamalı. Kamusal gücümüz olmadığı için bu durumun önüne geçemiyoruz. Yaptırım gücümüz yok. LPG’de sorumlu müdür ve iş güvenliği uzmanı gibi uygulamaların tek çatı altında toplanmasını da bekliyoruz” açıklamasında bulundu.
 
“FİZİBİLİTESİZ SEKTÖRE OYUNCU ALINMAMALI”
 
Aktaş, “Bayiler fiyat oluşumunun hiçbir kademesinde yer almıyor. Kar marjımızı düzenleyici kurul belirliyor. LPG’de 87 ana dağıtıcı, 110 depolama kapasitesine sahip dağıtıcı ve 59 tane taşıyıcı lisansına sahip dağıtıcı var. Bu sektör için oldukça fazla bir sayı. Fizibilitesiz sektöre herhangi bir oyuncunun girmesine izin verilmemeli. Biz bunu içinde çalışmalarımızı yapacağız. Depolara ve antrepolara sayaç zorunluluğu geldiğinin bilgisini paylaşan Aktaş, “1 yıl geçiş süreci verildi. İstasyona mal girdiği andan itibaren, maliye ve emniyet müdürlüğü o istasyonu online olarak takip ediyor. Bütün bilgiler sunuculara gidiyor. Ana dağıtım firmaları için böyle bir uygulama yok” dedi.
 
 


Bu haber 2064 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları