IMKB : 1.061 / 2,61 $ : 7,21 / -0,48 : 8,49 / -1,24 Altın : 477,16 / -0,66

YEKA ihalesini Kalyon-Hanwha OGG aldı
20 Mart 2017 09:11
Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları kullanım hakkı ihalesi gerçekleştirildi. Karapınar YEKA 1 GES İhalesini 6,99 dolar cent/ kwh ile Kalyon Hanwha OGG kazandı.

PAYLAŞ : Share/Bookmark

  Açık eksiltme usulüyle gerçekleştirilen Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) GES ihalesinde kilovatsaat başına en düşük teklifi 6,99 dolar/cent ile Kalyon-Hanwha Ortak Girişim Grubu verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca düzenlenen ihaleye, Limak- CMEC- Hareon Solar Ortak Girişim Grubu, Kalyon- Hanwha Grubu, Çalık Enerji - Solargiga Ortak Girişim Grubu ve AKC Güneş Ortak Girişim Grubu katıldı. 

Limak- CMEC- Hareon Solar Ortak Girişim Grubu açık eksiltmenin beşinci turu başlamadan önce, Çalık Enerji - Solargiga Ortak Girişim Grubu ise altıncı tur başlamadan önce ihaleden çekildi.

19 tur süren ihalenin komisyon başkanlığını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan yaptı. En düşük teklif 1 KW/saat başına 6,99 dolar cent ile Kalyon-Hanwha OGG’den geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Karapınar YEKA 1 GES yarışması sonrası Bakanlıkta açıklama yaptı.

Bakan Albayrak, “Türkiye'nin yerli ve yenilenebilir enerji stratejimde önemli bir adım attık. Yeni Türkiye'nin önümüzdeki dönemine ışık tutacak bir ihale gerçekleştirdik. Kalyon-Hanwha OGG hem Türkiye hem de bölgedeki yenilebilir enerji piyasası açısından önemli bir ihaleyi kazandı. Türkiye'nin dünya enerji sektörü ile rekabet edebilmesini sağlayacak bir ihale oldu. Düne kadar 13,3 cent alım garantisi yerli ekipman kullanımı ile 19 cente kadar çıkıyordu. Şimdi ise 6,99 cente alacağız. Bu başarılı resim İçin Enerji Bakanlığı Müsteşarımız, Müsteşar yardımcımız ve ekibimi kutluyorum. Yerli kömürü de yapacağız, güneşi de yapacağız demiştik ve bunları yaptık. Yakında rüzgârı da yapacağız. Birkaç ay sonra rüzgâr enerjisini de hayata geçireceğiz. Bu proje binin üstünde istihdam yaratacağı gibi Türkiye'yi bu ileri teknolojilerde ileri bir noktaya taşıyacak.” diye konuştu.

Kalyon Hanwha OGG ihale sonrası Kalyon Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata ve Hanwha Qcell Türkiye Genel Müdürü basın açıklaması yaptı.

Murtaza Ata, “Ülkemize hayırlı olsun bu ihale çok büyük bir öneme sahip. Enerjide dışa bağımlılığı düşürmek için çok önemli bir ihale. Burada kuracağımız pv panelleri yurtdışında satabilmek istiyoruz. Çok önemli bir yatırım fırsatı olduğunu değerlendirdik. Bu ihaleyle birlikte yurtiçinde olmayan teknolojiler kazandırılacak ve yüzde 70 yerlilik oranı olacak.” dedi.

Hanwha Qcell Türkiye genel müdürü ise, “Türkiye güneş enerjisi sektörünün gelişimi için taahhütümüzü veriyoruz.” dedi.

YEKA 1 GES ihalesi ile 1000 MW'lık güneş enerjisi santrali hayata geçirilecek.

Santral yatırımı ve panel üretim fabrikasıyla birlikte Türkiye'ye yaklaşık 1.3 milyar dolarlık yatırım yapılacak. 

YEKA olarak ilan edilen Karapınar'da, bin megavatlık güneş enerjisi santrali ve 500 megavatlık ekipman üretim fabrikası kurulması planlanıyor.
 
İhaleyi kazanan firmanın kuracağı bin megavatlık santralden üretilen elektrik enerjisi 15 yıl boyunca teklif verilen alım garantisi fiyatı üzerinden değerlendirilecek. Santral kapsamında kurulacak Ar-Ge merkezinde 100 daimi teknik personel çalışacak, ekipman üretim fabrikasının kurulmasından sonraki 36 ay içinde santralden elektrik üretimi başlayacak.
 
 
 
 
 


Bu haber 1241 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları