IMKB : 0 / 0,00 $ : 0,00 / 0,00 : 0,00 / 0,00 Altın : 0,00 / 0,00

Aksa, santral satışlarıyla sermayesini güçlendirecek
21 Mart 2017 09:43
Aksa Enerji Üretim AŞ, geçen yıl kasımda Güriş Şirketler Grubu'na satışı için anlaşmaya vardığı 6 rüzgâr santralinden elde edeceği gelirle kısa vadeli yükümlülüklerini azaltarak, şirket sermayesini güçlendirecek.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
 Aksa'nın Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasında, 81 megavat kurulu güçteki Kozbükü hidroelektrik santralinin satıldığı ve 232 megavat kurulu güçteki 6 rüzgâr santralinin satışı için de daha önce anlaşmaya varıldığı hatırlatıldı.
 
Yükselen döviz kuruna karşı gerekli önlemlerin geçen yıl alındığı ve pozitif etkilerin bu yıl şirket bilançolarına yansıyacağı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"Söz konusu satışlardan elde edilecek tutarlar kısa vadeli yükümlülüklerimizi azaltmakta kullanılacak ve öz sermayemizi kuvvetlendirecektir. Ek olarak, döviz bazında garantili satış gerçekleştirecek Gana santrali önümüzdeki günlerde devreye girecektir. 2016 yılında Madagaskar ve Mali'de de döviz bazlı garantili enerji satışı gerçekleştirecek olan santrallerimizin anlaşmaları yapılmıştır. Madagaskar santralinin Temmuz ayı sonunda, Mali santralinin ise haziran ayı sonuna kadar devreye girmesi planlanmaktadır. Böylece 3 yurt dışı projemiz de bu yıl devrede olup, döviz satışları ile finansal giderlerimiz üzerinde doğal bir hedge mekanizması sağlayacaktır. Alınan bu tedbirlerin 2017 yılı içerisinde öz sermayemiz üzerinde olumlu etki göstereceğine inanılmaktadır."
 
Aksa Enerji toplam 232 megavat kurulu güce sahip 6 rüzgâr enerjisi santralini, 259 milyon dolara satmak için Güriş Şirketler Grubu ile anlaştığını duyurmuştu.
AA
 
 


Bu haber 871 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları