IMKB : 1.145 / 1,96 $ : 7,70 / -1,68 : 9,02 / -1,75 Altın : 468,75 / 0,14

OFFSHORE HAMLESİ
24 Mart 2017 09:03
Bakan Albayrak, Türkiye'nin bu yıl Karadeniz ve Akdeniz'de arama ve sondaj çalışmalarında önemli hamleler yapacağını söyledi.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
FAALİYETLER ARTACAK
 
Son dönemde petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına daha da hız verdiklerini vurgulayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak; “Bu yıl Karadeniz ve Akdeniz’de arama ve sondaj konularında önemli hamlelerimiz olacak. Türkiye için artık birçok alanda daha önemli hamlelerin yapılması gereken bir sürece giriyoruz” diye konuştu.

  Haberin Tamamı...  
 
‘Arama ve sondaj konularında önemli hamlelerimiz olacak’
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak “IHS CERAWeek 2017 Enerji Konferansı kapsamında petrol ve doğalgaz aramalarına ilişkin soruları yanıtladı.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak “IHS CERAWeek 2017 Enerji Konferansı kapsamında petrol ve doğalgaz aramalarına ilişkin soruları yanıtladı. Albayrak, Türkiye’nin, enerji alanında önemli değişikliklerin, yatırımların ve hamlelerin gerçekleşeceği yeni bir döneme girdiğini söyledi.
Albayrak, “Dört bir tarafında birçok enerji kaynağı ve zenginlikler bulunan Türkiye’nin, bölgesindeki en istikrarlı ve güçlü ülke olmasının getirdiği sorumluluk ve enerji arz güvenliğinde oynadığı rolü itibarıyla, ülkemiz gelecek dönemde de kararlı ve yoğun çalışmaya devam edecek” dedi.  
 
“BİRÇOK ALANDA DAHA ÖNEMLİ HAMLELERİN YAPILMASI GEREKEN BİR SÜRECE GİRİYORUZ”
 
Bakanlık olarak son dönemde petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına daha da hız verdiklerini vurgulayan Albayrak, şunları kaydetti: “Özellikle bu yıl Karadeniz ve Akdeniz’de arama ve sondaj konularında önemli hamlelerimiz olacak. Birinci sismik arama gemimiz Barbaros Hayrettin’den sonra ikinci gemimiz ile Akdeniz ve Karadeniz sularında daha aktif iki boyutlu ve üç boyutlu sismik çalışmaların yanında, her iki denizimizde de arama faaliyet sürecimizi başlatacağız. Türkiye için artık birçok alanda daha önemli hamlelerin yapılması gereken bir sürece giriyoruz.” 
 
“YABANCI YATIRIMCI TÜRKİYE’YE KARŞI ÇOK İŞTAHLI”
 
Albayrak, dünyanın en büyük ve en prestijli enerji konferanslarından biri olan CERAWeek kapsamında ülke adına çok verimli görüşmeler gerçekleştirildiklerini belirtti. Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisini “çok iştahlı” bulduğunu belirten Albayrak, bunun gelecek dönemde “Büyük Türkiye” hedefine ulaşılma noktasında umut verici olduğunu vurguladı. Albayrak, konferans kapsamında yürüttüğü görüşmelere ilişkin şunları söyledi: “CERAWeek, her yıl gerçekleştirilen çok önemli bir enerji konferansı. Dünyanın dört bir yanından enerji sektöründeki firmaların, ülkelerin, bakanların katıldığı çok önemli bir organizasyon. Bu sene birçok gündem maddesi doğrultusunda kritik görüşmeler gerçekleştirdik. Bölgemizin enerji politikaları noktasında çok kritik mevzuları muhataplarımızla değerlendirdik. Özellikle Türkiye’nin mevcut konumu noktasında çok önemli fikir alışverişlerinde bulunduk. Yabancı sermayenin Türkiye’nin enerji alanındaki farklı yatırımların hayata geçirilmesi konusundaki katkılarına ilişkin önemli görüşmeler yaptık.”
 
‘TÜRKİYE BULUNDUĞU BÖLGEYE ARZ GÜVENLİĞİ SAĞLAYACAK’
 
ABD’nin Teksas eyaletinin Houston kentinde düzenlenen IHS CERAWeek 2017 Enerji Konferansı kapsamında bir konuşma yapan Enerji Bakanı Berat Albayrak, Pulitzer ödülü sahibi ve IHS Uluslararası Enerji Danışmanlığı Şirketi Başkan Yardımcısı Daniel Yergin’in sorularını yanıtladı. Bakan Albayrak, Türkiye’nin 2002’de yaklaşık 200 milyar dolar olan gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) bugün 800 milyar doların üzerine çıktığına ve kamu borcunun GSYİH’ye oranının aynı dönemde yüzde 80’den yüzde 30’a indiğini dikkati çekti. Söz konusu dönemde enerji alanına yapılan yatırımların 75 milyar doların üzerinde olduğunun altını çizen Albayrak, gelecekte ekonomik büyüme hedeflerine ulaşılması için enerji alanına yatırımların devam etmesi gerektiğini belirtti. Türkiye’nin elektrik üretiminde kurulu gücünün 2002’de yaklaşık 30 bin MW’tan bugün 80 bin MW’a dayandığı bilgisini paylaşan Albayrak, Türkiye’nin yıllık ortalama yüzde 6’nın üzerinde olan elektrik kapasitesindeki artışın OECD ülkeleri içinde ilk sırada geldiğini kaydetti.
Dünyadaki toplam petrol ve doğalgaz rezervlerinin yüzde 60’ının Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada yer aldığını bildiren Albayrak, Türkiye’nin, doğalgazda kaynak ve güzergahlarını çeşitlendirmeyi hedeflediğini söyledi. Albayrak, Rusya, Azerbaycan, İran, Nijerya ve Cezayir’den alınan doğalgaza ek olarak, LNG ve yüzer LNG gemisi projeleri için de yatırımlarını sürdürdüğünü aktardı. Türkiye’de son 15 yılda kömürden doğalgaz kullanımına geçişin başarılı bir şekilde hayata geçirildiğine dikkati çekti. Albayrak, doğalgazda arz güvenliğinin hem Türkiye’nin enerji tüketimi hem de Avrupa enerji pazarları açısından kritik öneme sahip olduğunu ifade etti. İsrail gazının Türkiye’nin iç piyasasına gelmesi ve daha sonra Avrupa pazarlarına yönelmesi kapsamında da çalışmaların devam ettiğini bildiren Albayrak, bu projenin “kazan-kazan” durumu oluşturacağını ve Türkiye’nin bulunduğu bölgeye arz güvenliği ve istikrar sağlayacağına inandıklarını söyledi. Albayrak, Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattı ve Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı gibi projelerin Türkiye’nin bölgesine barış ve istikrar kazandırdığını dile getirdi. Yakın döneme kadar Türkiye’nin elektrik üretiminin yarısının doğalgazdan, doğalgazın yarısının da tek bir ülkeden geldiğini belirten Albayrak, elektrik kaynakları portföyünün de çeşitlendirilmesi gerektiğini söyledi. Albayrak, “Hedefimiz, toplam elektrik üretimi kapasitesinde nükleer enerjinin en az yüzde 10 payının olması” dedi. Albayrak, Rusya’nın Rosatom şirketiyle iş birliği halinde yapılan Akkuyu Nükleer Santrali’nde ilk reaktörün 2023’te, Japon-Fransız konsorsiyumuyla hayata geçirilecek olan Sinop Nükleer Santrali’nde ilk reaktörün de 2025’te faaliyete geçeceği bilgisini verdi.
 
“YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI ARTTI”
 
Türkiye’nin yenilenebilir kaynaklar bakımından potansiyelinin büyük olduğuna işaret eden Albayrak, son yıllarda yenilenebilir enerji maliyetlerinin düştüğünün ve yatırımların arttığını söyledi. Albayrak, Konya-Karapınar’da bin MW’lık güneş enerjisi santrali kurulması çalışmaları hakkında da bilgi vererek, dünyada tek sahada en büyük güneş enerjisi santrali olacak projenin, 15 yıllık elektrik alım garantisi sayesinde “yatırım-dostu” olacağını belirtti. Yaz aylarının ortasında da bin MW’lık rüzgar enerjisi projesinin duyurulacağını ifade eden Albayrak, gelecek 10 yılda güneş ve rüzgar kaynaklı yenilenebilir enerji projelerinde en az 10 bin MW’lık kapasite hedeflendiğini bildirdi. Albayrak, sadece geçen yıl rüzgarda bin 400 MW’lık kapasitenin sisteme dahil edildiğini kaydederek, Türkiye’nin enerji portföyünün en az üçte ikisinin yerli kaynaklardan karşılanmasının hedeflendiğini vurguladı.

 Bu haber 7289 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları