IMKB : 0 / 0,00 $ : 0,00 / 0,00 : 0,00 / 0,00 Altın : 0,00 / 0,00

'2017 yılında da pazar payımızı geliştirmeye devam edeceğiz'
24 Mart 2017 15:51
Aytemiz’in akaryakıt sektörüne sunduğu hizmetleri, LPG pazarındaki mevcut durumunu, geleceğe yönelik istasyonlaşma stratejilerini ve sektöre sundukları yenilikleri Aytemiz LPG Satış, Kurumsal Satış, Lojistik, İstasyon İşletmeciliği ve Mühendislikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Öztürk ile konuştuk.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
 Başarılı bir yılı geride bırakan Aytemiz’in 2017 yılı ile ilgili stratejilerini Aytemiz LPG Satış, Kurumsal Satış, Lojistik, İstasyon İşletmeciliği ve Mühendislikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Öztürk’ten dinledik. 2016’da otogaz satışlarını yüzde 34 artırdıklarını ifade eden Öztürk; “Öncelikli hedefimiz mevcut bayilerimiz ile pazar büyümesinin üzerinde büyüme kaydetmeye devam etmek. Diğer taraftan aramıza yeni katılan bayilerimizin 2017 yılı satışlarımıza olumlu katkısı olacak” dedi.
 
“2016 AYTEMİZ AÇISINDAN SON DERECE BAŞARILI BİR YIL OLDU”
 
 Aytemiz’in LPG pazarındaki mevcut durumu ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
 
Geçtiğimiz sene Aytemiz açısından son derece başarılı bir yıl oldu diyebilirim. Otogaz satışlarımızı yüzde 34 oranında artırarak, 2016 yılında sektörün en fazla büyüyen şirketi olduk. Bu başarıdaki en büyük etkenlerden biri Aytemiz’e transfer etiğimiz yeni bayilerimiz ve mevcut bayilerimizin performans artışı oldu. 2016 yılında otogaz pazarının yüzde 2,4 büyüdüğü göz önüne alınacak olursa, aynı dönemde şirketimizin kaydettiği başarılı yükseliş, önümüzdeki dönem için bizleri daha da heyecanlandırıyor.    

‘İLK 5 FİRMA ARASINA GİRME HEDEFİMİZE DAHA DA YAKLAŞACAĞIZ’
 
 LPG satışlarınız ile ilgili 2017 yılı hedefleriniz nelerdir? Yılı nasıl kapatmayı planlıyorsunuz?
 
Otogaz pazarı rekabetin en yoğun yaşandığı pazarlardan biri. Son bir yıl içerisinde pompa fiyatları, dolar kuru ve petrol fiyatlarına bağlı olarak yüzde 30’un üzerinde zam gördü. O açıdan fiyatlar zaten fiyata son derece duyarlı otogaz tüketicisi nezdinde daha da önemli hale geldi. Biz bunun bilincindeki bir marka olarak pazarda konumlanmaya devam edeceğiz. Öncelikli hedefimiz mevcut bayilerimiz ile pazar büyümesinin üzerinde büyüme kaydetmeye devam etmek. Diğer taraftan aramıza yeni katılan bayilerimizin 2017 yılı satışlarımıza olumlu katkısı olacak. Özetle, 2017 yılında pazar payımızı geliştirmeyi devam ettirerek en kısa zamanda ilk 5 firma arasına girme hedefimize daha da yaklaşmak arzusundayız. Bu sene istasyonlarımızda otogazlı araçlara ve araç kullanıcılarına yönelik aktivitelerimiz olacak. Bunu bilinçlendirme ve müşteri memnuniyeti anlamında son derece önemli buluyorum. Bunlara ek olarak istasyonlarımızda SEÇ standartlarımız kapsamında denetim ve eğitimlerimize de hız kesmeden devam ediyor olacağız.  
 
“BÜYÜMEMİZE KATKI SAĞLAYACAK HER TÜRLÜ MODELİ DEĞERLENDİRMEYE ALMAK İSTİYORUZ”
 
 Aytemiz’in geleceğe yönelik istasyonlaşma stratejisi nedir? Bazı dağıtım firmaları tarafından bayilik sistemi yanı sıra başka sistemler de kullanılıyor. Aytemiz’in bu konuya bakış açısı nasıl?
 
Ülkemiz istasyonculukta bayilik modelinin en fazla uygulandığı ülkelerin başında geliyor. Öte yandan, yine özellikle Avrupa ile karşılaştırıldığında, istasyon hizmet kalitesi anlamında da ülkemiz başı çekiyor. Bence bunda en büyük pay, yıllardır istasyonculuğu sevgiyle ve hevesle yapmaya devam eden bayilerdedir. Bir akaryakıt dağıtım şirketi olarak ne kadar çalışırsanız çalışın, eğer bayiniz yaptığı işten mutlu değilse bunu işyerine yansıtması maalesef mümkün değil. Biz bir Akdeniz ülkesiyiz, ilgiyi, özeni ve samimi yaklaşımı çok önemsiyoruz. Bu nedenledir ki; yurtdışında bir istasyona gittiğimizde, ülkemizdeki hizmetle oradaki hizmet arasındaki farkı çok net olarak görebiliyoruz. Türkiye’de standartlarımız gerçekten çok yüksek. Aytemiz olarak da ağırlıklı yatırım yaptığımız bayilik sisteminin ülkemizde her zaman devam edeceğine inanıyorum.İşini sevgiyle yapmaya devam eden bayilere sektörümüzün her zaman ihtiyacı olacak. Bunların yanı sıra DOCO ve COCO gibi modellere de yatırım politikalarımız içerisinde yer veriyor ve büyümemize katkı sağlayacak her türlü modeli değerlendirmeye almak istiyoruz.
 
AYTEMİZ CO-AKADEMİ

 Aytemiz’in bayi teşkilatı içinde kendi işlettiği istasyonları var mı? Gelecek dönemde bu alanda ne tür yatırımlar yapmayı planlıyorsunuz?
 
Halihazırda DOCO/COCO modeliyle işlettiğimiz 23 istasyonumuz var. Bu istasyonlarda 450 çalışanımız ile en yüksek standartlarda hizmet veriyoruz. 2016 ikinci dönem Gizli Müşteri Denetlemelerinde en yüksek puanları alan da yine bu istasyonlarımız oldu. Ön saha, market, WC, SEÇ, müşteri memnuniyeti gibi birçok temel konularda sürekli eğitim gören ve denetlenen bir yapımız var. Bu istasyonlarımızdan Kozyatağı-İstanbul şubemizi sürekli eğitim merkezi olarak konumlandıracağımız “Aytemiz CO-Akademi” haline getiriyoruz. CO personel eğitimlerinden sonra bu istasyonumuz bayi personellerinin de ziyaret, eğitim ve stajlarına açılıyor. Ayrıca birçok yeni uygulamayı ilk olarak CO istasyonlarımızda hayata geçirip deneyimliyoruz. Bu istasyonlarımızın bir yerde Ar-Ge istasyonu olarak da hizmet verdiklerini söyleyebiliriz. Çok yakın bir süre sonra, bu modelde elde ettiğimiz deneyimleri ve başarıları bayilerimizle de paylaşmaya başlayacağız. 

‘HIZLI VE FARK YARATAN HİZMETLERLE TÜKETİCİLERİN BEKLENTİLERİNİ KARŞILIYORUZ’

 Türkiye’de ticari araç pazarının büyümesi, akaryakıt sektörünü nasıl etkiliyor?
 
Türkiye’de binek ya da ticari araç fark etmeksizin, otomotiv sektörünün büyümesi direkt olarak akaryakıt pazarını etkileyen bir faktör. Bakıldığı zaman Türkiye, 100 kişiye düşen araç sayısı oranıyla Avrupa’nın oldukça gerisinde. Ancak her geçen yıl rekor hedefiyle satış adetlerini artıran otomotiv sektörü, akaryakıt sektörünün de Türkiye’deki rekabetçiliğinin önemli bir parçasını temsil ediyor. Biz de Aytemiz olarak, sektörün en hızlı büyüyen markası kimliğimizle, her geçen gün artan araç sayısına paralel olarak daha hızlı ve fark yaratan hizmetlerle tüketicilerin beklentilerini karşılıyoruz.
 
 
“AYTEMİZ OLARAK YENİ OTOBANDA DA BOY GÖSTERECEĞİZ”
 
Aytemiz olarak nicelik olarak büyürken, nitelik olarak da standartları yüksek istasyonlarımız olması çabasındayız. Geçtiğimiz sene içerisinde Kuzey Marmara Otoyolu üzerinde devreye aldığımız OHT1 ve OHT2 istasyonlarımızda hem inşaat aşamasında hem de işletme süresi boyunca baz aldığımız yüksek standartlar neticesinde bu iki istasyonumuz gurur duyduğumuz çok değerli projelerimiz olarak hayata geçirildi. Benzer şekilde yeni İzmir Otobanı’nda da 2 istasyon inşaatımıza başladık, çok yakın bir süre sonra aynı hizmet anlayışımızla yeni otobanda da boy gösteriyor olacağız.    
 
‘İSTASYONLARIMIZI LOJİSTİK FİRMALARININ TALEPLERİNE UYGUN HALE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ’

Aytemiz’in taşıtmatik gibi ticari araçlara verdiği hizmetler hakkında bilgi verebilir misiniz?
 
Aytemiz olarak lokasyonu şehir merkezi veya şehrin giriş-çıkışı gibi önemli noktalarında olan istasyonlarla büyümeye yoğunlaşıyoruz. Bu konuda da özellikle başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir ve bazı büyük şehirlerde, tüketicinin sıklıkla uğradığı kilit noktalarda Aytemiz istasyonlarını açmayı başardık. İstasyon ağımızı genişletirken, özellikle lojistik firmalarının taleplerine uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Önce ağımızı büyütüyoruz. Ardından da AYT (Araç&Yakıt Tanıma Sistemi) sistemimiz sayesinde gerçekleşecek elektronik satışlar ile daha da büyük bir yapıya kavuşacağız. Kısa vadede bölgesel olarak küçük ve orta çaplı filoya sahip şirketlerle araç tanıma sistemimizi geliştiriyoruz. İstasyon ağımızdaki gelişmeye paralel olarak bu alanda da yurt çapında eş zamanlı büyümeyi  hedefliyoruz. Ayrıca 3. Köprü yolu üzerindeki iki yeni istasyonumuz, köprü ile eş zamanlı olarak geçen yıl hizmete girdi.  
 
Bu istasyonlarımızda iki ayrı hizmet alanı oluşturduk, biri otomobiller, diğeri de ticari araçlar için planlandı. 3. Köprü yolu, başlangıçta çoğunlukla ticari araçların kullandığı bir yol olacak. Tırlar, kamyonlar ve otobüsler bu yoldan geçecek. 3. havalimanının açılmasıyla birlikte bu güzergâhtaki otomobil sayısı da artış gösterecek. Dolayısıyla trafik karmaşası olmaması için istasyonlarımız içerisinde ayrışan iki farklı dolum noktası yarattık. Ayrıca yeni market ve tuvalet konseptlerimizi de ilk defa bu istasyonlarda hayata geçirdik. 
 
“2017’DE TANK TEMİZLİĞİ VE DİĞER KORUYUCU BAKIMLARA HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEĞİZ”

 2016 yılı içerisinde Aytemiz istasyonlarında teknik alt yapı çalışmalarına şahit olduk, bunlar hakkında bilgi verebilir misiniz?
 
2016 yılı içerisinde toplam 400 istasyonumuzda kurumsal kimlik bakım ve temizlik çalışması yaptık. Bu kapsamda Kanopi genel temizliğine ilave olarak, yeni tip LED fiyat panosu dönüşümleri, kanopi alnında LED ışık bandı uygulaması, yeni tip giriş-çıkış panoları uygulamaları yaptık. Ayrıca Türkiye’de ilk defa kanopi altına özel bir tasarımla logomuzu uyguladık. Bu uygulama ile bayilerimizden ve müşterilerimizden çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Bayilerimizin ön saha kondisyonlarını iyileştirmek amacıyla yola çıkılan bu projede bayilerimizin yanı sıra müşterilerimizin memnuniyetini de hedefledik. Bu çalışmaya ilave olarak yine 400 istasyonumuzda tank temizliği, koruyucu elektrik bakımı ve SEÇ Risk Analizi çalışması yaptık. Kurumsal kimlik çalışmaları ve tank temizliği Mühendislik birimimizin 2016 yılı boyunca yoğun mesai harcadığı iki önemli proje oldu. 2017 yılı içerisinde tank temizliği ve diğer koruyucu bakım ve analizlere hız kesmeden devam ediyor olacağız.
 
“ŞİRKETİMİZİN EN BÜYÜK ÖZELLİKLERİ SAMİMİYET VE SEVGİ”

 Bir Aytemiz bayisinin olmazsa olmazları nelerdir?
 
Her zaman şuna inandım; “Mutlu müşteri için mutlu bayi gerekir” Markamızın sahada görünen yüzü olan bayilerimiz, şirketimizin büyüyüp gelişmesinde de büyük paya sahipler. Tüm bayilerimiz şunu çok iyi biliyorlar ki, Aytemiz gerçekten büyük bir aile ve hepimiz bu ailenin mutlu birer ferdiyiz. Bunu politik olarak söylemiyorum, şirketimizin bence en büyük özelliği bu; samimiyet ve sevgi. Hem çalışanlar hem de bayilerimiz şirketimizin büyüklüğünün ve gücünün farkında. Bu ailenin bir parçası olmaktan herkes son derece büyük bir keyif alıyor. Evet, Aytemiz sürekli büyüyor, gelişiyor ve kurumsallaşıyor. Ancak değişmeyen ve değişmeyecek tek şey var; o da bayilerimizin memnuniyetine verdiğimiz kıymet ve sürekli iletişim anlayışımız. Aytemiz bayilerinin olmazsa olmazlarının bunlar olduğunu düşünüyorum.
 


Bu haber 1998 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları