IMKB : 105.520 / 0,15 $ : 6,81 / 0,00 : 7,56 / 0,35 Altın : 379,42 / 0,78

'Milli ekonomiye katkımızı sürdüreceğiz'
24 Mart 2017 16:25
Petronet, İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde 30 Mart- 2 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 13. Petroleum Istanbul Fuarı’nda farklı sektörlere yönelik geliştirdiği ürünlerini tanıtacak. Hem fuarla, hem de Petronet’in sektördeki faaliyetleri ile ilgili Petronet Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çağatay Eren, Enerji Petrol Gaz’a özel açıklamalarda bulundu.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
 Otomasyon teknolojileri alanında geliştirdiği yenilikçi ürünlerle, çeşitli sektörlere yönelik çözümler üreten Petronet Otomasyon A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çağatay Eren ile Petroleum Istanbul Fuarı öncesi Petronet’in yatırım ve faaliyetlerini değerlendirmek için bir araya geldik.
 
“PETROLEUM ISTANBUL’DA YERİMİZİ ALACAĞIZ”
 
Petroleum Istanbul’un Petronet’in en önem verdiği fuarlardan biri olduğunu kaydeden Çağatay Eren, “Bu yılki Petroleum’un 2015’teki fuardan daha hareketli geçeceğine inanıyorum. 2015’te katılmayan firmaların birçoğunun  ve uluslararası firmaların büyük ilgisinin olacağını görüyoruz” dedi.
 
“PETRONET SEKTÖRDE REKABETÇİ FİYATLARIN OLUŞMASINI SAĞLADI”
 
Petronet Otomasyon A.Ş.’nin teknoloji merkezli bir firma olduğunun altını çizen Eren, “Petronet’in yazılım tarafı çok güçlü. Bunu tamamen kendi öz sermayesiyle yapıyor. Tamamen yerli imkanlarıyla ürettiği ekipmanlarla, Türk ekonomisine büyük katkı sağlayan bir firma” diye konuştu. Petronet’in Devlet Demiryolları Projesinde elde ettiği başarının yadsınamayacağına dikkat çeken Eren, projeyle beraber, Devlet Demiryollarına yılda 80 milyon TL tasarruf sağladıklarının bilgisini paylaştı. Eren, “Petronet, sektöre sonradan girmesine rağmen; rakipleriyle arasındaki farkı kapattı. Sektörde, diğer firmalarla beraber rekabetçi bir fiyat oluşturduk. Yakın bir zamanda bu rekabeti daha da ileriye taşıyacağımıza inanıyorum. Dağıtım firmaları ile Petronet’in işbirliği yapması, sektör açısından büyük avantajdır. Petronet, kaliteli hizmeti, uygun fiyatlara sunmayı hedefliyor. Sektördeki kar marjlarının düşmesi, dağıtım firmalarının otomasyon yatırım maliyetlerini yeniden sorgulmasını gündeme getirmiştir” ifadelerini kullandı.
 
“MİLLİ EKONOMİYE KATKIMIZ YADSINAMAZ”
 
Petronet’in kendi prope ve taşıt tanıma ünitesinin üzerinde çalıştığını ve projeyi bitirmek üzere olduklarını belirten Eren, “Ar-Ge birimimiz, çalışmalarını sürdürüyor. Dışa bağımlılığı da mümkün olduğunca azaltmayı hedefliyoruz. Propelar ve araç tanıma sistemleri, tamamen yurt dışından ithal edilen sistemler. Sektör, süreç içersinde Petronet’in kıymetini daha iyi anladı. Petronet, milli ekonomi ve milli şirket düsturünu edinmiş bir şirkettir. Milli ekonomiye katkısı yadsınamaz. Ar-Ge departmanımız, Antalya’da Akdeniz Üniversitesi bünyesindeki Teknokent’te yazılım geliştirme faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de de akaryakıt dispenser üretilerini yapan fabrikamız bulunmaktadır.İstanbul’daki merkez ofisimizde de 50’ye yakın çalışanımızla beraber toplamda 100 kişiye yakın bir istihdamımız bulunmaktadır. Servis ağımız olarak da  Türkiye geneline yayılmış 59 tane servis ağımız vardır” diye konuştu.
 
‘PETRONET’İN AR-GE BİRİKİMİNİ İNŞAATA DA YANSITMAYI HEDEFLİYORUZ’
 
Akaryakıt pompası üretiminde de iddalı olduklarını belirten Çağatay Eren, “Devlet Demiryollarına üretimi tamamlanan endüstriyel dispenserler ile beraber akaryakıt dispenser üretimine devam eden fabrikamızda sektörün bu yöndeki ihtiyaçlarına optimum çözümler sunmaktadır.  Petronet olarak yeni bir oluşma gidilerek alt ve üst yapı inşaat çalışmalarına da başlamıştır. Petronet’in otomasyondaki inovasyon  ve yenilikçi gücünü inşaat sektöründe de kullanmak istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.
 
‘YENİLİKÇİ PROJELERİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİYORUZ’
 
Petronet’in enerji şirketlerinin ihtiyaçları doğrultusunda ürünler geliştirdiğini kaydeden Eren , “Sektörün tüm ihtiyaçları doğrultusunda ürünler geliştirip, çözüm üretiyoruz. Ön muhasebe ve back office yazılımlarımız  da bulunmaktadır. Her türlü yenilikçi projeyi takip edip, gerek kamunun, gerekse enerji sektörünün ihtiyaçlarına inovatif çözümler sunuyoruz. Bu kapsamda Bilim sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile EPDK’nın ortak yayınladığı Tüp Karekod Takip Tebliği doğrultusunda yazılım ve donanım konusunda çözümler üreterek ilgili firmaların bu konuda çözüm ortağı olmuştur. Bununla beraber dolum tesisleri, cafe market  otomasyon yazılımlarımız ile firmaların ihtiyaçlarına cevap vermekteyiz.  ” dedi.
 
‘DEVLET DEMİRYOLLARINA YILDA 80 MİLYON TL’LİK TASARRUF SAĞLADIK’
 
Devlet Demiryolları Projesinde, tamamen Devlet Demiryollarına oryante edilmiş mobil hizmet servis ağlarının olduğunu kaydeden Eren, “Devlet Demiryolları Projesi, Türkiye ve milli ekonomi için büyük bir kazanç. 35 lokasyonda kurulan dolum tesislerinde endüstriyel amaçlı akaryakıt dispenserlarının üretimini yapıp, montajını gerçekleştirdik. Bu dispenserların verimleri 400 ila 1000 litre arasında değişkenlik göstermektedir. Dizel lokomotiflerin yakıt tanklarında kendi üretimimiz olan proplarımız kullanılmıştır. Ayrıca bu tank üzerinde sensörlü dolum kapakları kullanılarak sistemin tam kontrolü sağlanmıştır. Bu sistem ile Devlet Demiryollarındaki dizel lokomotiflerde kullanılan motorin ikmal ve dolum süreci otomasyon ile beraber kontrol altına alınarak Devlet Demiryollarına yılda 80 milyon TL’lik tasarruf etmesi sağlanmıştır.” açıklamasında bulundu.


Bu haber 1337 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları