IMKB : 0 / 0,00 $ : 0,00 / 0,00 : 0,00 / 0,00 Altın : 0,00 / 0,00

EPDK Başkanı Yılmaz: 'Önümüzdeki 3 ayda elektriğe zam yok'
27 Mart 2017 16:01
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Önümüzdeki 3 ayda elektriğe zam yok” dedi.

PAYLAŞ : Share/Bookmark

Artvin için yapılan doğalgaz ihalesinde Artvinlilerin 8 yıl boyunca dağıtım bedeli ödemeden doğalgaz kullanabilecekleri sonucu çıktı.

Türkiye'nin 81 İline doğal gaz ulaştırılması kapsamında Artvin için doğal gaz dağıtım lisansı ihalesi EPDK’da yapıldı. İhalenin komisyon Başkanlığını Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkan Yardımcısı Mehmet Ertürk yaptı.

İhalede AKMERCAN, Aksa Doğalgaz Dağıtım AŞ, Palen Enerji Doğalgaz Dağıtım Endüstri AŞ, Fernas İnşaat AŞ, Arsan Arıtma ve İnşaat AŞ, AL-ÖZ Mühendislik olmak üzere toplam 6 firma teklif etti.

Tekliflerin değerlendirildi ilk turda AKMERCAN, Arsan ve AL-ÖZ firmaları ilk üçe girdi. Açık eksiltme yöntemi ile gerçekleştirilen ve kıran kırana mücadeleye sahip olan ihalede, AK-MERCAN ve ARSAN firmalarının Kilowatt/saat açısından ‘Sıfır’ bedelini vermesi üzerine 2. aşamaya geçilmesine karar verildi. Bundan sonraki ihale süreci ileri bir tarihte lisans alma bedeli üzerinden açık artırma olarak devam edecek.

ARTVİNLİLER 8 YIL BOYUNCA ‘SIFIR’ DAĞITIM BEDELİ ÖDEYECEKLER

2. kısımdan sonraki süreç kurumla şirket arasındaki anlaşmaları içeriyor. İhaleden çıkan nihai sonuç Artvinliler 8 yıl boyunca doğalgaz bedeli hariç dağıtım için herhangi bir bedel ödemeyecekler.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ihale sonrası yaptığı açıklamasında firmaların verdiği ‘Sıfır’ rakamının Türkiye’nin istikrarına ve geleceğine olan güveni gösterdiğini ifade etti.

ÖNÜMÜZDEKİ 3 AYDA ELEKTRİĞE ZAM OLMAYACAK

 EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz Artvin doğal gaz dağıtım ihalesi sonrası soruları yanıtladı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, önümüzdeki 3 ayda elektriğe zam olmayacağını söyledi. Başkan Yılmaz, “Artvin için 2 şirket lisans alma bedeli için teklif verecek. Artvin için doğal gaz dağıtım bedeli 0. Şirketlerimizin Türkiye'nin geleceğine güvendiği 8 yıl boyunca dağıtım bedeli almaması ile ortaya çıktı. Sektörün Türkiye'ye duyduğu güven böylece ortaya çıkıyor. Türkiye'nin 81 iline doğal gaz ulaştırmanın gururunu yaşayacağız yarın ki ihale ile yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde elektrikte zam yapılması İçin herhangi bir veri oluşturmuyor.” dedi.

 

 
 


Bu haber 5747 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları