IMKB : 0 / 0,00 $ : 0,00 / 0,00 : 0,00 / 0,00 Altın : 0,00 / 0,00

BP enerji sektörünün önümüzdeki 20 yılını masaya yatırdı
28 Mart 2017 13:04
Enerji Uzmanları Derneği ve BP işbirliğinde gerçekleştirilen “BP 2017 Sektör Raporu” sunumu Ankara’da düzenlenen toplantıyla gerçekleştirildi.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
 Düzenlenen toplantıya ilgili bakanlık ve düzenleyici kurum temsilcileri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz ve enerji alanında faaliyet gösteren şirketlerin yetkilileri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları katıldı. 
 
Çarpıcı sonuçlara sahip rapora göre, 2035'e kadar global enerji talebi yaklaşık yüzde 30 artacak. Kömür, petrol ve doğalgaz 2035'e kadar ana enerji kaynağı olarak kalırken, yenilenebilir enerji kaynakları da önümüzdeki 20 yılda dört kat gelişecek.
 
ENERJİDE BÜTÜNLÜK VURGUSU
 
Toplantıda konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez hazırlanan 20 yıllık raporun önemine vurgu yaparak enerji sektöründe en basit yatırımın bile 20 yıl ömrünün olduğunu ifade etti. Enerji sektöründe alınan kararların, yakın dönemi etkilediği gibi 20 ila 50 yıllık dönemlerdeki omurgaları da belirlediğini söyleyen Dönmez  “Enerji politikaları vizyoner olduğu kadar realist de olmak zorundadır. Yani ne miyop ne hipermetrop ne de astigmat, 3 boyutlu bir bakışa sahip olmalıdır. Yaklaşan rüzgârlar-fırtınalar kadar, eldeki yelkenleri, pusulayı, tayfayı da en iyi şekilde kullanmak zorundadırlar ki, rüzgarlar geldiğinde yelkenleri doldursun ve bu büyük gemi doğru istikamette hareketine devam edebilsin.” dedi.
 
BP’nin hazırladığı raporda enerji görünümünde hem realizmi hem de vizyonu birlikte gördüklerini söyleyen Dönmez “Ulaştırmada dijitalleşme trendleri kadar petrol ve gaz talebinin kaçınılmazlığı da gözümüze çarpıyor. Yenilenebilir ve LNG’nin küresel gelişimini birlikte okuyoruz. Biz de Bakanlıkta dönem dönem fikir jimnastiklerinde 3 boyutlu yazıcılardan, robotik teknolojilere, yapay zekâdan, paylaşım ekonomisinde birçok konuyu gündemimizde tutuyoruz. Bugünümüz gelecekten kopuk değil ama geleceğimiz bugünümüzü doğru optimize etmemizin bir sonucu olacaktır.” diye konuştu.
 
DÖNMEZ’DEN BP’YE ÇAĞRI
 
“Geleceğe emin adımlarla ilerlemek için tüm önceliklerimizi belirledik” diyerek yapılan tüm çalışmaları kapsamlı olarak anlatan Dönmez konuşmasında petrol ve gaz aramacılığında BP’yi daha çok görmek istediğinin altını çizdi.
 
BAŞKAN STUMP’TAN TÜRKİYE VURGUSU
 
Hazırladıkları raporun 2010-2035 yılları olmak üzere toplamda 20 yılı kapsadığını ifade eden Türkiye Başkanı Mick Stump raporla küresel piyasalara ışık tutmayı hedeflediklerini söyledi. Başkan Mick Stump lansmanda yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “BP Enerji Görünümü 2017 raporu, hepimizin enerjiye olan ihtiyacının dinamik bir değişim ve artış içinde olduğunu gösteriyor. Enerji kaynakları, artan nüfus, tüketim alışkanlıkları, karbon emisyonu ve şehirleşme gibi birçok unsura bağlı olarak değişen bu görünüme, BP Türkiye olarak en iyi şekilde uyum sağlayacağımıza eminiz. Burada, bölgesel olarak, enerji konusundaki arz ve çeşitlilik değişimlerini çok yakından takip ediyoruz. Bölgesel varlığımız ve Güney Gaz Koridorunun tam değer zincirine katılımı göz önüne alındığında, Türkiye’nin artan enerji ihtiyacını karşılamak konusunda ülkenin uluslararası partneri olma arzumuzu her zaman sürdürüyoruz.” dedi.
 
YILMAZ: RAPOR ÜLKEMİZİN ENERJİ VİZYONUNUN BAŞARISI GÖSTERİYOR
 
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz raporun sektöre vizyon oluşturduğunu ifade ederek raporda yer alan verilerin ülkemizdeki enerji vizyonuyla uyumlu olduğunun altını çizdi. Gerçekleştirilen ihaleler ve atılan başarılı imzalarla yabancı yatırımcının da bu durumun farkında olduğunu söyleyen Yılmaz sektörün daha iyiye gitmesi için gerçekleştirilen tüm çalışmaların hızlanarak devam edeceğini sözlerine ekledi.
 


Bu haber 5885 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları