IMKB : 0 / 0,00 $ : 0,00 / 0,00 : 0,00 / 0,00 Altın : 0,00 / 0,00

Kişisel verilerin korunmasına dair kanunda yapılan yeni düzenlemeler -1
29 Mart 2017 09:46
Kişisel veriler, uluslararası sözleşme hükümleri saklı kalmak üzere, Türkiye’nin veya ilgili kişinin menfaatinin ciddi bir şekilde zarar göreceği durumlarda, ancak ilgili kamu kurum veya kuruluşunun görüşü alınarak Kurulun izniyle yurt dışına aktarılabilir.

PAYLAŞ : Share/Bookmark

  Geçen Ekim ayında yürürlüğe giren ve kısa süre önce de ‘Kurul’u oluşturulan Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, sade vatandaştan şirketlere kadar herkesi ilgilendirir niteliktedir. Özellikle yapılan düzenlemeler neticesinde kişisel verileri işleyen şirketlerin uyum sürecine dikkat etmesi gerekecektir.

07.04.2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Kişisel Verilerin Korunmasına Dair Kanunun yürürlük başlıklı 32. maddesinde 8., 9., 11., 13., 14., 15., 16., 17. ve 18. maddelerinin yayım tarihinden altı ay sonra yürürlüğe girmesi öngörülmüştür. Bu maddeler 07.10.2016 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir. Son günlerde herkes, internet sitesine girdiği bankasının ya da mal aldığı perakende şirketinin önemli uyarısıyla karşılaşıyor: Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) Çünkü 7 Ekim 2016’da yürürlüğe giren yasa bir dizi uyum süreci öngörüyor. KVKK’nın amacı, “Kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenlemek” olarak açıklandı. Dijital dünyanın hayatın her alanına nüfuz ettiği günümüzde yasanın getirdiklerini öğrenmek şart. Bu yüzden yeni yürürlüğe giren ve büyük önem arz eden bu maddeleri kısaca değerlendirmekte fayda var.

Yazının devamı için tıklayınız...Bu haber 2068 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları