IMKB : 1.408 / 0,00 $ : 8,06 / 0,29 : 9,66 / 0,40 Altın : 461,09 / 1,39

Yer altı doğalgaz depolama şirketleri için tarife hesaplama usul ve esasları belirlendi
29 Mart 2017 12:01
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) yer altı doğalgaz depolama şirketleri için tarife hesaplama usul ve esasları belirlendi

PAYLAŞ : Share/Bookmark

 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) yer altı doğalgaz depolama şirketleri için tarife hesaplama usul ve esasları belirlendi. 

 
EPDK'nın konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
 
Buna göre, yer altı depolama şirketleri tarife çalışmalarına baz olacak veri, bilgi ve belgeler ile bu usul ve esaslara uygun olarak hazırlayacakları tarife önerilerini, yeni tarife uygulama dönemi başlamadan 8 ay önce EPDK'ya sunacak.
 
Tarife uygulama döneminin süresi 1 yıldan kısa, 10 yıldan uzun olmamak üzere, şirket talebi de dikkate alınarak, kurul tarafından belirlenecek.
 
Depolama tesisinin yıllık gelir gereksinimi hesaplamalarında, her bir tarife yılı için belirlenen yıllık gelir gereksinimi değeri, ilgili tarife yılından 4 ay önceki Yİ-ÜFE'ye göre güncellenecek ve ilgili yıl gelir tavanı hesabında güncellenmiş değer kullanılacak.
 
Doğalgaz yer altı depolama tesisinin devreye alınması sonrasında oluşan kur farkı, vade farkı, faiz ve benzeri finansman giderleri ise varlık tabanı hesaplamalarında dikkate alınmayacak. Yer altı depolama şirketinin lisansında kayıtlı depolama kapasitesinin kademeli olarak devreye alınması halinde bu hüküm devreye alınan her bir kademe için ayrı ayrı uygulanacak.
 
Yapılması öngörülen yatırım tutarları hesaplanırken, tarife uygulama dönemi için depolama kapasite artışına yönelik yatırım tutarları dahil öngörülen yatırımlar, tarife hesaplamalarında dikkate alınacak. 
 
Yer altı depolama yatırımlarının itfa süresi 12 yıldan kısa 22 yıldan uzun olmamak üzere şirket talebi de dikkate alınarak kurul tarafından belirlenecek. 
AA
 
 


Bu haber 2195 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları