IMKB : 0 / 0,00 $ : 0,00 / 0,00 : 0,00 / 0,00 Altın : 0,00 / 0,00

Turcas, INNOGY ile yenilenebilir enerji projeleri geliştirecek
29 Mart 2017 15:38
Turcas, Türkiye’de elektrik üretimi alanındaki ortağı Alman RWE’nin yenilebilir enerji ile dağıtım ve perakende elektrik satışına odaklanan iştiraki INNOGY ile küresel düzeyde yenilenebilir enerji alanında işbirliğine gidiyor.

PAYLAŞ : Share/Bookmark
 Türkiye’nin petrol ve enerji odaklı yatırım şirketi Turcas Petrol A.Ş., 2009 yılından bu yana 800 MW kurulu gücündeki Denizli Doğalgaz Çevrim Santrali yatırımındaki ortağı RWE AG’nin iştiraki INNOGY SE ile güneş ve rüzgar enerjisine dayalı yenilenebilir enerji üretim projeleri ve enerji depolama yatırımları alanlarında işbirliği yapmak amacıyla bir Niyet Protokolü (MoU) imzaladı. INNOGY CEO’su Peter Terium ile Turcas Petrol CEO’su Batu Aksoy tarafından imzalanan Protokol, iki şirketin herhangi bir süre veya coğrafi sınırlama olmaksızın yenilenebilir ve yenilikçi enerji teknolojilerine odaklı yatırımlar hayata geçirmesini hedefliyor.  
 
Alman RWE’nin Nisan 2016’da gerçekleştirdiği yeniden yapılanma çerçevesinde kurulan iştiraki INNOGY, RWE’nin yenilenebilir enerji, yenilikçi enerji çözümleri, iletim, dağıtım ve perakende varlıklarını bünyesinde barındırıyor. Kuruluşundan kısa bir süre sonra Frankfurt Borsası’na kote olan şirket, Almanya yakın tarihinin en hızlı ve en büyük halka arz işlemine imza atarak 20 Milyar Euro piyasa değerine ulaştı ve bu kategoride Almanya’nın en büyük enerji şirketi unvanına sahip oldu. 3.700 MW yenilenebilir enerji kapasitesi, 23 milyonu aşkın müşteri portföyü ve 574.000 km uzunluğunda elektrik ve doğalgaz iletim sistemine sahip olan şirket, ilk yılında ulaştığı 4,2 Milyar Euro EBITDA (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar) ile Avrupa’nın en büyük enerji şirketlerinden biri haline geldi.     
 
INNOGY’nin Almanya Essen’de bulunan merkezinde gerçekleşen imza töreninin ardından bir değerlendirmede bulunan Turcas Petrol CEO’su Batu Aksoy, şunları söyledi: 
 
“Dünya ekonomisi hızla, enerji sektörü ise çok daha büyük bir hızla değişiyor, dönüşüyor. Enerji sektöründeki bu dönüşümün özünde teknolojik atılım ve müşteri beklentileri yatıyor. Bir yandan yeni teknolojiler sayesinde yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminde maliyetler hızla düşerken, müşteriler de artık enerjisini daha temiz kaynaklardan tedarik etmeyi tercih ediyor. Küresel alanda yaşanan bu dönüşüm, önemli bir bölgesel enerji merkezi haline gelen Türkiye’nin kıyılarına da vurmaya başladı. Biz de yenilenebilir enerji ve inovatif enerji teknolojileri alanında Avrupa’nın yeni devi haline gelen INNOGY ile işbirliğine giderek, bu küresel dönüşümün ülkemize yaratacağı katma değeri yükseltmeyi hedefliyoruz. 
 
RWE ile Denizli’deki santralimizde 8. yılına girdiğimiz ortaklığımızın yarattığı sinerjilerden çok memnunuz. Şimdi bu işbirliğini, RWE’nin yeni iştiraki INNOGY ile yenilenebilir enerji ve enerji teknolojileri alanlarına herhangi bir coğrafi sınırlamaya tabi olmadan aktarmayı hedefliyoruz. Bu, Turcas’ın elektrik üretim portföyünün yenilenebilir enerji kaynakları ile çeşitlendirilmesi, enerji depolaması gibi yenilikçi yatırım alanlarının değerlendirilmesi ve coğrafi genişlemenin sağlanması açısından, orta ve uzun vadeli stratejilerimizle uyumlu bir hamle. Ayrıca bu işbirliğini, Türk enerji şirketlerinin ülkemiz sınırlarının ötesinde küresel ligde de oynayabileceğinin yeni bir örneği olması açısından çok değerli görüyorum.” 
 
 
 


Bu haber 2318 kez okunmuştur


Bu habere henüz yorum yazılmamış

İlk yorum yazan siz olun!
Köşe Yazarları